Trwa ładowanie...
d5oksgj

Eksperci: zatrudnienie będzie rosło wolniej

Wzrost zatrudnienia w lipcu oznacza zachowanie trendu systematycznego zwiększania się popytu na pracę, uważają eksperci Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem, zatrudnienie może nadal wzrastać dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej.

Share
d5oksgj

Wzrost zatrudnienia w lipcu oznacza zachowanie trendu systematycznego zwiększania się popytu na pracę, uważają eksperci Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem, zatrudnienie może nadal wzrastać dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej. Rosnąć będą także płace, choć coraz wolniej niż dotychczas.

"Dynamika zatrudnienia w lipcu była wyższa niż w czerwcu br., co zdaniem analityków MG oznacza zachowanie trendu systematycznego wzrostu popytu na pracę. Eksperci MG przewidują, że zatrudnienie utrzyma się na aktualnym poziomie, a nawet będzie wzrastać dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej. Sytuacja ta związana jest także z wysokim popytem krajowym" - napisał resort w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Resort zauważył także, że choć w lipcu wzrosło także przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw, to nie został pobity dotychczasowy rekord osiągnięty w lutym br. (12,8%). Analitycy przewidują utrzymanie się wzrostu wynagrodzeń, ale ich dynamika powinna być już niższa.

"Zdaniem ekspertów MG, wzrost płac związany jest z rosnącymi oczekiwaniami pracowników, które nasiliły się w obliczu niedoboru wykwalifikowanej kadry w polskich firmach. Trend ten spowodował zmianę nastawienia pracodawców, którzy skłonni są zaoferować korzystniejsze warunki płacowe zarówno dla nowych pracowników, jak i dla dotychczas zatrudnionych" - czytamy w komentarzu.

d5oksgj

Według analityków resortu, na szybki wzrost wynagrodzeń wpływa także dążenie do ujednolicenia wysokości płac we wszystkich krajach UE.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poniedziałek, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. wzrosło o 0,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 11,6% i wyniosło 3228,98 zł.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w lipcu 2008 roku wzrosło o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 4,7% i wyniosło 5400,2 tys. osób.

d5oksgj

Podziel się opinią

Share
d5oksgj
d5oksgj