Trwa ładowanie...
d3fz2tr

Eksport z Polski na Litwę w ciągu trzech lat wzrósł o 63 proc.

W ciągu ostatnich trzech lat eksport z Polski na Litwę wzrósł o 63 proc. i w 2012 r. wyniósł 2,2 mld euro - poinformował kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polski w Wilnie Henryk Szymański. Litwini coraz chętniej kupują od nas żywność.
Share
Eksport z Polski na Litwę w ciągu trzech lat wzrósł o 63 proc.
Źródło: ANDREJ ISAKOVIC / AFP
d3fz2tr

W tym czasie import z Litwy do Polski wzrósł o 10 proc. Obecnie polsko-litewski obrót handlowy wynosi 3,2 mld euro, przy znaczącym dodatnim bilansie handlowym dla Polski wynoszącym 1,4 mld euro.

- Litwa nie jest dużym rynkiem, ale ważnym dla Polski, wciąż istnieje duży, niewykorzystany potencjał we współpracy między firmami z obu krajów - zaznaczył Henryk Szymański.

Nie zważając na fakt, że w pierwszych siedmiu miesiącach br. doszło do nieznacznego spadku eksportu - o 1 proc. - w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - w ocenie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji "nie zmienia to długookresowego trendu wzrostowego". Jak wskazał Szymański, spadek eksportu "stał się za sprawą gigantycznego spadku wolumenu eksportu produktów mineralnych z Polski na Litwę". Odnotowano tu spadek aż o 70 proc., o 127,5 mln euro.

d3fz2tr

Ten spadek został jednak zamortyzowany przez dynamiczny wzrost eksportu w innych grupach produktowych. W ciągu ostatnich siedmiu miesiącach ubiegłego roku eksport jaj z Polski na Litwę wzrósł na przykład o 450 proc. W tym samym okresie eksport masła i innych tłuszczy zwierzęcych wzrósł o 250 proc. W tym drugim przypadku wartość eksportu przekroczyła już 2 mln euro. Ogólny wzrost eksportu towarów rolno-spożywczych na Litwę w pierwszych miesiącach tego roku wyniósł blisko 6 proc.

- To pokazuje, że mamy dobrze zdywersyfikowaną strukturę eksportu na Litwę, dzięki czemu nawet duży spadek na jednej grupie produktowej nie powoduje znaczącego zaburzenia przychodów eksportowych - wskazuje Szymański.

Najważniejszymi grupami towarowymi polskiego eksportu na Litwę od lat pozostają wyroby przemysłu chemicznego, przemysłu elektromaszynowego oraz artykuły rolno-spożywcze.

W ciągu ostatnich lat poprawia się wizerunek polskich produktów na Litwie. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez agencję RAIT na zlecenie Wydziału wynika, że 65 proc. respondentów pozytywnie ocenia jakość polskich produktów. 81 proc. respondentów pozytywnie oceniło poziom cen polskich produktów.

d3fz2tr

Popularyzacji polskich firm i produktów na Litwie służą organizowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polski w Wilnie misje handlowe. W tym roku odbyły się już trzy misje mające na celu kojarzenia partnerów handlowych. Wzięło w nich udział łącznie ponad 20 polskich firm z takich branż jak spożywcza, odzieżowa, chemiczna i materiały budowlane.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Wydział poinformował, że w celu popularyzacji sukcesów w obszarze polsko-litewskiej współpracy gospodarczej i zwrócenia uwagi na pozytywne aspekty polsko-litewskich stosunków gospodarczych został ogłoszony konkurs Polish Business Awards 2013 pod patronatem wicepremiera Polski, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Nominacje do konkursu już ruszyły. 18 listopada w Wilnie odbędzie się podsumowanie konkursu i wyłonienie laureatów w sześciu kategoriach, m.in. wspólny projekt polsko-litewski, największy wzrost litewskiej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, polska inwestycja na Litwie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

d3fz2tr

Podziel się opinią

Share
d3fz2tr
d3fz2tr