Elektrownia Bełchatów z nietypową hodowlą. Zapewni dom rodzinie wędrownych sokołów
Sokoły wędrowne zaadaptowały na własne potrzeby dawne gniazdo gołębi w Elektrowni Bełchatów. Teraz mają otrzymać własny niewielki drewniany domek, w którym znajdzie się podłoga z piasku i podest przypominający mini pas startowy.
Sokoły wędrowne pojawiły się w Elektrowni Bełchatów w 2019 roku. Przejęły opuszczone przez gołębie gniazdo.
- Pojawienie się w Elektrowni Bełchatów tak rzadkiego gatunku ptaków było dla nas niecodziennym wydarzeniem - mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, cytowany w komunikacie.
- Chcąc jeszcze lepiej zadbać o naszych wyjątkowych lokatorów podjęliśmy decyzję o stworzeniu im przytulnego i komfortowego domku z pięknym widokiem na okolicę - dodał prezes.
Zobacz też: Tłusty Czwartek. Wielki test pączków - Michał Pol gościem specjalnym "Czy to się opłaca?"
Zadania wybudowania nowego gniazda podjęli się ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". To właśnie oni wypatrzyli parę wędrownych sokołów.
Nowym domem ptaków będzie drewniana budka zamontowana na dachu jednego z bloków energetycznych. Podłoga w nim będzie z piasku. Będzie wyposażony również w podest o szerokości od 0,5 do 1 m przed wejściem do gniazda.
Jak tłumaczą eksperci, chociaż sokoły nazywa się "wędrownymi", to w rzeczywistości migrują wyłącznie najmłodsze osobniki i to tylko w ciągu pierwszego roku życia. Kiedy już znajdą swoje miejsce na ziemi, to osiedlają się w nim na stałe.
Tak prezentuje się mały "pupil" elektrowni:
- Obecność sokołów wędrownych w największej polskiej elektrowni jest potwierdzeniem, że te szczególne ptaki czują się u nas bardzo dobrze - mają tu świetne warunki do życia oraz sprzyjający klimat - ocenia Robert Ostrowski.
Para sokołów wędrownych rzeczywiście czuła się na tyle dobrze w Bełchatowie, że powiła tam swojego potomka.
Jak dodano w komunikacie, 20 lat temu nie było ani jednego sokoła wędrownego na terenie Polski. Obecnie można znaleźć już ok. 40 gniazd tych ptaków. Około połowa znajduje się na obiektach przemysłowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl