Trwa ładowanie...

Kasza jaglana wycofana z Biedronki. Nieprawidłowości miał wykryć program FoodRentgen

Konsumenci biorą sprawy w swoje ręce i walczą o zdrową żywność. Najprawdopodobniej to społeczny program FoodRentgen odkrył nieprawidłowości w kaszy jaglanej "Plony Natury", sprzedawanej w sieci sklepów Biedronka. Sieć prosi klientów o zwrot produktów.

Kasza jaglana wycofana z Biedronki. Nieprawidłowości miał wykryć program FoodRentgenŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK,Wojciech Traczyk/East News
dwrz6ks
dwrz6ks

Niedawno w WP Finanse informowaliśmy o tym, że Biedronka prosi swoich klientów o zwrot kaszy jaglanej "Plony Natury", zakupionej w konkretnych sklepach sieci.

Informacja dotyczyła produktów firmy Sawex Sp. z o.o. o dacie trwałości i numerze partii:

Kasza jaglana Plony Natury 4x100 g firma Sawex 05.08.2020 479PLBHM19DA19
Kasza jaglana Plony Natury 4x100 g firma Sawex 05.08.2020 489PLBHM19DA19
Kasza jaglana Plony Natury 4x100 g firma Sawex 05.08.2020 499PLBHM19DA19

Kasza była oferowana w sklepach w sześciu regionach zlokalizowanych w Gdańsku, Lubartowie, Krakowie, Skarbimierzu, Sosnowcu i Wojniczu.

dwrz6ks

W komunikacie producenta można było przeczytać, że kasza była przebadana i nie pojawiły się w niej żadne nieprawidłowości. Mimo wszystko firma Jeronimo Martins Polska w trosce o klientów poprosiła ich o zwrot kaszy jaglanej o konkretnym numerze partii "celem uniknięcia potencjalnej niezgodności produktu".

Nigdzie jednak oficjalnie nie pojawiła się informacja, dlaczego kasza powinna zostać przez klientów zwrócona, jeżeli komunikaty głoszą, że wszystko jest z nią w porządku.

Oglądaj także: Tego dania nie trzeba gotować. Obiad w 2 minuty

Jak dowiedziało się WP Finanse, nieprawidłowości w kaszy jaglanej "Plony Natury" wykrył Program FoodRentgen, który w imieniu konsumentów bada żywność. W listopadzie światło dziennie ujrzał głośny i szokujący raport dotyczący kasz gryczanych. W 4 na 10 kasz wykryty został glifosat - herbicyd, który może być używany do suszenia zbóż. Jego spożywanie zwiększa ryzyko wielu chorób, m.in. nowotworowych.

dwrz6ks

FoodRentgen to program stworzony przez zwykłych konsumentów. Marcin Galicki wraz z żoną Marzeną Poniatowską-Galicką postanowili zbierać środki na badanie żywności. Dwa lata temu opublikowali raport dotyczący płatków śniadaniowych, a w ubiegłym roku - kasz gryczanych.

Pod koniec stycznia tego roku FoodRentgen poinformował na swoim Facebooku o tym, że kolejnym przebadanym produktem będą kasze jaglane. Ponownie zostanie w nich sprawdzony poziom pozostałości środków ochrony roślin.

facebook.com/FoodRentgen
Źródło: facebook.com/FoodRentgen

Przed opublikowaniem oficjalnego raportu, FoodRentgen o wykrytych nieprawidłowościach, informuje producentów, a w przypadku marek własnych, także sieci sklepów. Tak było w sytuacji konkretnych partii kaszy jaglanej "Plony Natury" firmy Sawex sprzedawanej w Biedronce.

dwrz6ks

- Poinformowaliśmy o wynikach naszego badania Główny Inspektorat Sanitarny oraz producentów kasz, w których wykryliśmy nieprawidłowości. Jesteśmy ciekawi, jak się zachowają. Biedronka zareagowała natychmiastowo. W przypadku poprzedniego raportu o kaszach gryczanych widzieliśmy różnoraką reakcję producentów - mówi Marcin Galicki z FoodRentgen.

Niektórzy producenci od razu po wiadomości od FoodRentgen podejmują konkretne działania, np. wycofują partię produktów, inni - sygnalizują, że widzą problem i będą starali się z nim walczyć, a jeszcze inni nie przyznają się do tego, że z ich produktem mogłoby być coś nie tak.

Fundacja FoodRentgen napisała na swoim profilu na Facebooku, że jest zadowolona z działania firmy Jeronimo Martins Polska, która od razu po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach w produkcie zadziałała i poprosiła klientów, którzy zakupili kaszę o jej zwrot.

facebook.com/FoodRentgen
Źródło: facebook.com/FoodRentgen

Sieć sklepów nie potwierdza jednoznacznie, że prośba o zwrot towaru jest związana z działaniami FoodRentgen. - Co do zasady, nie wypowiadamy się na temat badań innych organizacji na rynku, bo nie jesteśmy w stanie ocenić rzetelności poboru prób ani metodologii badań. Niezależnie od tego, monitorujemy ich działalność i prowadzimy dialog, bo troska o oferowane przez nas produkty jest dla nas najważniejsza - komentuje Justyna Rysiak z biura prasowego sieci sklepów Biedronka.

dwrz6ks

Dyskont zapewnia, że sprzedawane w nim produkty są badane zarówno przed, jak i po wprowadzeniu ich do obrotu w ramach nadzoru nad jakością. "Tak było również tym razem. Mimo iż w czterech badaniach kontrolnych dla tych partii kaszy, wykonanych w zewnętrznym laboratorium, wyniki były prawidłowe, wynik tego na granicy normy stał się dla nas podstawą do decyzji o możliwości zwrotu towaru" - precyzuje biuro prasowe.

Firma Sawex - producent kaszy jaglanej "Plony Natury" - informuje, że cała akcja ma charakter prewencyjny. - Chcielibyśmy poinformować, że w zawiązku z pozyskaną informacją zewnętrzną o potencjalnej niezgodności produktu, firma zdecydowała się odebrać produkt ze sklepów pomimo posiadanych pozytywnych badań wskazanych partii pod względem bezpieczeństwa - informuje Łukasz Nocuń z biura prasowego.

Produkt można odnieść do dowolnego sklepu na terenie Polski. Paragon nie jest wymagany, a opakowanie nie musi być kompletne. Wszystkim klientom, którzy zwrócą produkt, przysługuje wymiana na towar z innej partii lub zwrot kosztów zakupu.

Oficjalny raport Fundacji FoodRentgen dotyczący kasz jaglanych pojawi się na początku marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwrz6ks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwrz6ks