Trwa ładowanie...

Elektrownia jądrowa zagrożona. Władze miasta rozdają tabletki jodu

Elektrownia jądrowa Tihange na terenie Belgii spędza sen z powiek mieszkańcom pobliskich terenów. W każdej chwili może tam dojść do awarii, dlatego władze miasta postanowiły wydawać tabletki jodu. Istnieje prawdopodobieństwo, że w przypadku zagrożenia nie udałoby się tego zrobić na czas.

Elektrownia jądrowa zagrożona. Władze miasta rozdają tabletki joduŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Michielverbeek
d4e7o5k
d4e7o5k

Belgijska elektrownia od lat uważana jest za niebezpieczną i co jakiś czas dochodzi w niej do awarii. Od piątku rusza tam profilaktyczna akcja wydawania mieszkańcom tabletek z wysoko stężonym jodem, które należy przyjmować, gdyby doszło do kolejnej groźnej usterki reaktora.Tego typu środki zaradcze dopuszczano dotąd wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Tabletki powinny przyjąć osoby do 45. roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące matki. Starszym osobom Komisja Ochrony Radiologicznej odradza starszym osobom przyjmowanie ich, gdyż ryzyko działań ubocznych jest w takich przypadkach większe, niż ryzyko zachorowania na raka tarczycy.

Tabletki można odebrać bezpłatnie w wyznaczonych aptekach. Wcześniej trzeba jedynie, drogą internetową, złożyć wniosek o talon.

d4e7o5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e7o5k