Trwa ładowanie...

Emeryci bez zniżek

Spółki Grupy PKP przestaną płacić za zniżki dla swoich emerytów

Share
Emeryci bez zniżekŹródło: sxc.hu
d224vms

Emerytowani pracownicy spółek kolejowych mają prawo do 80-proc. ulgi na przejazdy pociągami. Do tej pory było tak, że uprawnienia te wykupywali dla nich ich byli pracodawcy.

"Mamy ponad 100 tysięcy emerytów, którzy do tej pory korzystali z ulgowych przejazdów. Nie odbieramy im do nich prawa. Nadal będą mogli podróżować z 80-proc. bonifikatą, ale od przyszłego roku sami będą płacić za wykup odpowiednich uprawnień" - powiedział PAP prezes Związku Pracodawców Kolejowych Krzysztof Mamiński.

Wyjaśnił, że roczna opłata za uprawnienie do ulgi na przejazdy w drugiej klasie wyniesie 140 zł, a dopłata do ulgi na przejazdy pierwszą klasą - 160 zł. Emeryci kolejowi będą mogli wykupić prawo do ulgi na przejazdy pociągami PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, SKM Trójmiasto i WKD. Do porozumienia nie przystąpiły natomiast Przewozy Regionalne. Zmiany wejdą w życie z początkiem 2013 roku.

d224vms

Jak poinformował Mamiński, dla spółek Grupy PKP rezygnacja z wykupu prawa do ulg dla emerytowanych pracowników oznacza oszczędność rzędu 27 mln zł rocznie. Do tej pory pracodawcy płacili za ulgi dla każdego emerytowanego pracownika 260 zł rocznie. Ulgi te dotyczyły również przejazdów pociągami Przewozów Regionalnych.

Rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski powiedział w rozmowie z PAP, że spółek Grupy nie stać, by nadal opłacać te przywileje - tym bardziej, że potrzebują tych pieniędzy na rozwój i inwestycje. "Na Ukrainie emerytowani kolejarze mają prawo tylko do jednego darmowego przejazdu w roku" - zwrócił uwagę.

W 2010 r. zysk Grupy PKP wyniósł ponad 45 mln zł, co było o 719 mln zł lepszym wynikiem niż w 2009 r. Najlepsze wyniki wśród spółek Grupy PKP osiągnęły: PKP SA (zysk netto ponad 194 mln zł), PKP Energetyka (131,6 mln zł) i PKP Cargo (ok. 62 mln zł). Stratę miały za to PKP PLK (443,8 mln zł) i PKP Intercity (136,2 mln zł). Wyniki finansowe Grupy PKP za ubiegły rok jeszcze nie zostały opublikowane.

(Nap)

d224vms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d224vms
d224vms