Emeryci dostaną 300 euro dodatku. Tak Niemcy wspierają seniorów w dobie podwyżek cen energii
Rząd Niemiec wypłaci emerytom i rencistom 300 euro jednorazowego dodatek. Pieniądze powinny trafić do seniorów do 15 grudnia - poinformował minister spraw społecznych Hubertus Heil. Decyzja o wprowadzeniu dodatku jest odpowiedzią na rosnące ceny energii.
W czasach gwałtownego wzrostu cen energii i żywności "państwo powinno stać po stronie ludzi" - mówił w środę minister Hubertus Heil. Zgodnie z decyzją federalnego resortu spraw społecznych dodatek energetyczny dostanie każdy, kto jest uprawniony do ustawowej emerytury, renty rodzinnej lub renty na podstawie ustawy o służbie cywilnej lub ustawy o emeryturach żołnierskich. Uprawnienie dotyczyć będzie osób mieszkających w Niemczech.
Sześć miliardów euro na pomoc
"Płatność dokonywana będzie automatycznie, nie będzie potrzeby składania dodatkowych wniosków" – wyjaśniło ministerstwo spraw społecznych. Rząd szacuje, że łączny koszt świadczenia wyniesie około sześć miliardów euro.
Gabinet Olafa Scholza zdecydował się też na podniesienie górnej granicy wynagrodzeń w przypadku tzw. midi-jobs z 1,6 do 2 tys. euro. - Gwałtowny wzrost cen energii i żywności jest dużym obciążeniem dla obywateli – podkreślił Hubertus Heil.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciemne chmury nad Polską. Rząd zapowiada reakcję
- Dzięki środkom trzeciego już pakietu pomocowego można zniwelować część tych zwiększonych kosztów. Przez przyjęte rozwiązania odciążamy w szczególności osoby o niskich dochodach – tłumaczył minister.
Niemcy odczuwają skutki inflacji
Inflacja w Niemczech wzrosła we wrześniu do 10 procent – poziomu najwyższego od 1951 roku. Konsumenci widzą jednak wzrost cen inaczej. Według sondażu inflacja postrzegana wśród Niemców wynosi 34,2 procent – informował we wtorek portal dziennika "Die Welt".
Portal komentował, taka ocena poziomu inflacji może być samospełniającą się przepowiednię. Powodem dużej różnicy między inflacją mierzoną oficjalnie a inflacją postrzeganą indywidualnie, są wydatki konsumentów.
- Ludzie interesują się tym, ile muszą płacić każdego dnia, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Jeśli za każdym razem, gdy robimy zakupy, zauważamy, że koszyk staje się droższy, mamy tendencję do przeceniania ogólnego realnego wzrostu – mówił w rozmowie z serwisem Johannes Treu, profesor administracji biznesowej w IU. - Ludzie są znacznie bardziej świadomi cen towarów codziennego użytku, takich jak prąd, gaz czy artykuły spożywcze - tłumaczył
- W przypadku rzeczy, które kupuje się codziennie wzrost cen rejestrowany jest bardzo dokładnie. Biorąc pod uwagę gwałtownie rosnące ceny żywności, paliw i energii, nie dziwi zatem, że postrzeganie inflacji jest trzykrotnie wyższe, niż wskazują oficjalne statystyki – dodał Treu.
Z badania IU wynika też, że czterech na pięciu respondentów ograniczyło koszty energii, około 25 proc. oszczędzało na zakupie nowych artykułów gospodarstwa domowego, wycieczkach i hotelach. Najmniej oszczędności stwierdzono w sektorze edukacji.
Przypomnijmy, że w Polsce inflacja we wrześniu 2022 r. wyniosła 17,2 proc. w porównaniu z wrześniem 2021. W tym czasie najbardziej podrożały nośniki energii - o 44,2 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 18,3 proc., a ceny żywności - o 19,3 proc. Podwyżki cen energii są tak palącym problemem, że w środę Urząd Regulacji Energetyki przygotował nawet zestaw porad dla dłużników, dotyczących tego, co robić, by nie odcięto im prądu i gazu.