Trwa ładowanie...
d16fz5a

Emeryci mają problem. Nie będzie komu ich leczyć

Zbliża się protest medyków. Nie będzie to jednak wielka, ogólnopolska akcja, polegająca na wyjściu na ulice. Młodzi lekarze będą wypowiadać klauzule "Opt-Out", a to oznacza, że może ich zabraknąć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od października będzie problem z lekarzami. Może zabraknąć ludzi do leczenia
Od października będzie problem z lekarzami. Może zabraknąć ludzi do leczenia (East News)
d16fz5a

Lekarze buntują się przeciw pracy ponad ludzkie siły. I słusznie - lepiej, by leczyli nas lekarze, którzy nie są przemęczeni. Jednak od 1 października zacznie się protest medyków, ci masowo ograniczą swój czas pracy w szpitalach. W ten sposób chcą, by władza wysupłała więcej nakładów na służbę zdrowia. W rozmowie z "Super Expressem" Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL ostrzega, że pacjenci mogą mieć utrudniony dostęp do świadczeń lekarskich.

Czytaj też: "Zespół wilkołaka" u dzieci po zażyciu leku

Problem w głównej mierze dotknie seniorów, to emeryci najliczniej odwiedzają placówki medyczne, jednak każdy z nas może odczuć skutki tego protestu na własnej skórze. A Polska ma najmniej lekarzy w Europie, na tysiąc mieszkańców przypada ich zaledwie 2,3. Dla porównania, średnia europejska to 3,9. W Unii Europejskiej jesteśmy ostatni.

d16fz5a

- Apeluję do lekarzy, aby redukowali swój czas pracy. Dolnośląska Izba Lekarska zrobiła badania, z których wynika, że jakość szkolenia jest głównym wskaźnikiem tego, że młody lekarz wyjeżdża z Polski, a na drugim miejscu były warunki płacowe. Należy poprawić działanie systemu! Żądamy zwiększenia finansowania całego systemu do 6 procent! - mówi w rozmowie z "SE" Jan Czarnecki.

Czytaj także: Fatalna sytuacja w Służbie Więziennej. 400 nadgodzin i spotkania u psychiatry

W rozmowie z dziennikiem strachu nie ukrywają emeryci. Już teraz trudno się dostać do lekarza, a boją się, że od października będzie to niemal niemożliwe. - Nie wyobrażam sobie, co się będzie działo przed gabinetami lekarskimi, kiedy lekarze rezydenci ograniczą swój czas pracy. Będzie gorzej dostać się do lekarza, a kolejki na pewno będą dłuższe - obawia się seniorka Urszula Olędzka. Klauzula "Opt-Out", którą masowo będą wypowiadać lekarze, zakłada pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Najczęściej liczba tych godzin jest znacznie przekraczana.

Obejrzyj: Wybory 2019. Schetyna: służba zdrowia się sypie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16fz5a

Podziel się opinią

Share
d16fz5a
d16fz5a