Trwa ładowanie...

Emerytalne przywileje tylko dla rolników i sędziów

Wiek emerytalny ma wynosić 67 lat. Nie ma co liczyć na przywileje dla matek; będą za to dla rolników i sędziów, twierdzi "Rzeczpospolita".

Share
Emerytalne przywileje tylko dla rolników i sędziówŹródło: AFP, fot: JOHN THYS
d55unfa

Gazeta dotarła do uzasadnienia projektu ustawy, realizującego zapowiedź premiera z expose, dotyczącego reformy emerytalnej. Wynika z niego, że dzięki podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat gospodarka zyska do 2020 roku 40 mld zł i prawie 250 tys. nowych miejsc pracy.

W poniedziałek lub wtorek przygotowane przez resort pracy propozycje mają trafić do konsultacji społecznych.

Skutkiem podniesienia wieku emerytalnego mają być wyższe świadczenia dla emerytów. Z uzasadnienia projektu wynika, że np. kobieta urodzona w 1974 r. (to pierwszy rocznik, który osiągnie docelowy wiek) dostanie z ZUS i OFE 3,5 tys. zł (na warunki dzisiejsze). Gdyby zachować dotychczasowy wiek otrzymałaby 2 tys. zł.

d55unfa

Projekt nie przewiduje żadnych udogodnień dla matek, czego domaga się koalicyjny PSL. Zawiera jednak kilka odstępstw od ogólnych reguł i zapowiadanych wcześniej zmian. Będzie m.in. pięcioletni okres przejściowy dla osób ubezpieczonych w KRUS. Do końca 2017 r. rolnicy zachowają przywileje emerytalne i będą mogli odejść na emeryturę wcześniej - kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni - 60 lat.

Podobnie będzie z prokuratorami i sędziami - zachowają przez 5 lat prawo wcześniejszego odejścia z rynku pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d55unfa

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d55unfa
d55unfa