Trwa ładowanie...
d4g3km5

Emerytura. Wyższe limity dla pracujących emerytów. Od września dorobią więcej

Blisko milion polskich seniorów dorabia na emeryturze. Spora część z nich musi się pilnować. Nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, bo przeszli na wcześniejszą emeryturę, więc obowiązują ich limity. Te wzrosną we wrześniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ważna zmiana dla emerytów. We wrześniu wzrośnie limit
Ważna zmiana dla emerytów. We wrześniu wzrośnie limit (East News)
d4g3km5

Z samej emerytury często bardzo trudno wyżyć, dlatego wielu seniorów decyduje się na pracę, by do emerytury dorobić. Osoby, które ukończyły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), mogą pracować bez obaw. Jednak ci, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę lub pomostową, muszą zmieścić się w limicie, bo ich świadczenie w zależności od uzyskanego dochodu, może być zmniejszone lub zawieszone.

Czytaj też: Pokazała odcinek emerytury. Szokująca historia

Jak przypomina "Super Express", limit dorabiania zmienia się co kwartał. Uzależniony jest od średniej płacy krajowej, a ta od wielu miesięcy idzie w górę. Jak podaje GUS, w II kwartale tego roku średnie wynagrodzenie sięgnęło 4839,24 zł brutto.

d4g3km5

Czytaj także: Waloryzacja emerytur. W 2020 r. będzie podwyżka

Dobra fala w gospodarce pozytywnie wpłynie także na pracujących emerytów. Od września będą mogli dorobić więcej do świadczenia, bez obaw o jego utratę lub zmniejszenie. Dokładnie jest to 70 proc. średniej krajowej, czyli 3 387 zł. Po przekroczeniu tego limitu ZUS pomniejszy emeryturę. Zawieszenie emerytury grozi dopiero po przekroczeniu 130 proc. przeciętnej płacy, czyli 6291 zł.

Obejrzyj: 13. emerytura. "Jak będzie koniunktura, to będą pieniądze"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g3km5

Podziel się opinią

Share
d4g3km5
d4g3km5