Trwa ładowanie...
d241t0u

Emerytury w dół, a będzie tylko gorzej

Emerytury są coraz niższe w porównaniu z przeciętną płacą w Polsce. Dzisiejsi 40-latkowie muszą przygotować się na głodowe świadczenia - ZUS nie pozostawia złudzeń. Wpływ ma na to m.in. obniżenie wieku emerytalnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZUS ostrzega. Zbliża się emerytalny armagedon
ZUS ostrzega. Zbliża się emerytalny armagedon (iStock.com)
d241t0u

Emerytury będą coraz mniej warte, bo spadać będzie ich relacja do średnich zarobków - ostrzega ZUS w najnowszym raporcie, na który powołuje się "Super Express". Osoby dziś będące 40-latkami, gdy za dwie dekady będą wybierały się na emeryturę, będą jeszcze bardziej niż dzisiejsi seniorzy musiały zastanawiać się, co kupić - leki, jedzenie czy opłacić czynsz.

Czytaj też: Waloryzacja to za mało. Emeryci apelują o więcej

Po obniżeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) już teraz powoduje, że świadczenia są niższe. Kobiety w tym roku przechodzące na emerytury, na rękę dostają średnio 1520 zł miesięcznie. Jednak to jeszcze nie jest sytuacja najgorsza z możliwych. ZUS alarmuje, że jeszcze pięć lat temu przeciętna emerytura sięgała 62 proc. średniej krajowej pensji brutto, by w 2018 r. spaść już do poziomu 56,4 proc.

d241t0u

Tej tendencji nie da się już zatrzymać, będzie tylko gorzej. Z raportu ZUS wynika, że emerytury obecnych 40-latków osiągną poziom jedynie 38 proc. ich średnich zarobków. Dla zobrazowania, osoba dziś zarabiająca 3550 zł za 20 lat dostanie 1300 zł emerytury netto.

Czytaj także: 500+ dla seniora. Jeszcze w tym roku możesz dostać 1500 zł

Co jeszcze bardziej podbija dramaturgię, eksperci mówią jasno - by żyć godnie na emeryturze, musi być ona równa 70 proc. średnich zarobków. Dysproporcja aż kłuje w oczy.

Obejrzyj: Emerytura bez podatku. Ekspert nie ma wątpliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d241t0u

Podziel się opinią

Share
d241t0u
d241t0u