Trwa ładowanie...
d2y1fyv

Waloryzacja emerytur to za mało. Seniorzy apelują o wyższe świadczenia

Przez drożyznę emeryci są coraz biedniejsi. Coroczna waloryzacja nie nadążą za rosnącymi kosztami życia. Choć przyszłoroczna waloryzacja ma być rekordowo wysoka (3, 24 proc.), to i tak pożre ją galopująca inflacja – ostrzega "Super Express".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emeryci, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny ani nie mają oszczędności, muszą prowadzić bardzo oszczędne życie
Emeryci, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny ani nie mają oszczędności, muszą prowadzić bardzo oszczędne życie (iStock.com)
d2y1fyv

W założeniach do przyszłorocznego budżetu minister finansów prognozował, że ceny będą rosły w tempie 2,5 proc. w skali roku. Tymczasem w czerwcu wskaźnik inflacji był niższy niż zaplanowano i wyniósł 2,6 proc. Eksperci ostrzegają – możliwe są dalsze wzrosty.

Ekonomista Marek Zuber zauważył, że największym zagrożeniem dla wskaźnika zapisanego w budżecie są odczuwalne podwyżki cen żywności.

- Seniorzy na tym stracą, więc należałoby im to wyrównać poprzez waloryzację – zasugerował na łamach "SE".

d2y1fyv

Obejrzyj: Szum wokół podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców. "Zasady nie zmieniły się od 1999"

Zgadzają się z nim zapytani przez gazetę seniorzy.

- Waloryzacja, którą corocznie otrzymujemy, nie rekompensuje wzrostu cen. Rząd powinien zmienić zasady naliczania podwyżki świadczeń, by uwzględnić dane z rynku o wzroście cen wszystkich artykułów – zauważył emeryt z Siedlec.

d2y1fyv

Nie tylko waloryzacja

Pisaliśmy, że od 1 stycznia 2020 r. sytuacja emerytów minimalnie się polepszy. To dlatego, że wszyscy, których dochody nie przekraczają 85 578 zł, będą płacić 17-proc. PIT (dziś obowiązuje stawka 18 proc.). Kolejna ulgę przyniesie marcowa waloryzacja, która ma wynieść 3,24 proc.

Jak zmiany te mogą wpłynąć na wysokość rent i emerytur? Kto dziś dostaje 900 zł netto emerytury, po 1 stycznia dostanie 8,02 zł. Po waloryzacji świadczenie wyniesie 936,06 zł, czyli podwyżka wyniesie w sumie 36,06 zł.

Emeryt, którego świadczenie wynosi 1500 zł, po zmianach podatkowych i waloryzacji otrzymywać będzie 1563,03 zł. W przypadku świadczeń w wysokości 1700 zł podwyżka wyniesie 72,16 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y1fyv

Podziel się opinią

Share
d2y1fyv
d2y1fyv