Trwa ładowanie...

500+ dla seniora. Jeszcze w tym roku możesz dostać 1500 zł

O 500+ dla osób z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się również seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Dzięki temu jeszcze w tym roku będą mogli liczyć na 1500 złotych.

Share
500+ dla seniora. Jeszcze w tym roku możesz dostać 1500 złŹródło: 123RF
d4htfas

O tym, jak seniorzy mogą wnioskować o świadczenie informuje poniedziałkowy "Fakt".

Rozpocząć należy od złożenia wniosku do instytucji, która wypłaca emeryturę lub rentę. Dla większości seniorów będzie to więc ZUS, dla niektórych natomiast - KRUS.

Wnioski będzie jednak można składać dopiero od 1 października.

d4htfas

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Do formularza warto dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten, kto go nie posiada, a ukończył 75 lat i pobiera zasiłek pielęgnacyjny, też ma szansę na dodatek.

Wystarczy, że dołączy dokumentację medyczną albo inne dokumenty, które mogą mieć znaczenie (karta rehabilitacji leczniczej lub zaświadczenie o stanie zdrowia). W takim przypadku ZUS skieruje nas na badania u lekarza orzecznika. Na tej podstawie zostanie wydane orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pierwsze wypłaty ruszą prawdopodobnie jeszcze w listopadzie. A to oznaczałoby wypłatę 1500 zł jeszcze w tym roku. Warto jednak pamiętać, że pełną kwotę dodatko otrzymają tylko ci, których dochód nie przekracza 1100 zł miesięcznie.

Powyżej tego limitu wprowadzono zasadę złotówka za złotówkę. To oznacza, że gdy ktoś ma dochód 1500 zł, to otrzyma tylko 100 zł dodatku (bo przekracza próg o 400 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4htfas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4htfas
d4htfas