Emigranci coraz mniej hojni
Emigranci przesyłają coraz mniej pieniędzy do Polski. Transfery maleją, bo Polacy zostają za granicą na stałe. Budują domy i zakładają interesy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Nieco ponad 17 miliardów złotych - tyle pieniędzy w ubiegłym roku przysłały do Polski osoby pracujące za granicą. Sporo, ale w stosunku do rekordowego 2007 roku o ponad 3 miliardów mniej. Także rok wcześniej pieniędzy było blisko 500 milionów złotych wiecej - wynika z najnowszych danych NBP. "Ten spadek potwierdza, że coraz więcej emigrantów osiedla się za granicą na stałe. Część z nich ściąga do siebie rodziny, nie musi więc przysyłać pieniędzy na ich utrzymanie w kraju" - tłumaczy "Dziennikowi Gazecie Prawnej" profesor Krystyna Iglicka, ekonomistka i demograf, rektor Uczelni Łazarskiego.
Osoby decydujące się na długi pobyt za granicą inwestują tam w naukę dzieci, kupują samochody i budują domy. Biorą tam kredyty i zaciągają zobowiązania na lata. O powrocie do kraju nie myślą - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". To, że takich osób jest coraz więcej - dodaje gazeta - potwierdzają wyniki powszechnego spisu ludności i mieszkań z 2011 roku. Według niego w Polsce mieszka już tylko 37 milionów 200 tysięcy osób, a milion przebywa za granicą dłużej niż rok. "Dziennik Gazeta Prawna" zauważa zarazem, że powodem mniejszych przelewów do kraju mogą być też powroty.