Emitenci o obowiązkach informacyjnych - konferencja SEG
21.11. Warszawa (PAP) - Przyszłość raportowania w świetle nowych uregulowań UE była jednym z tematów konferencji "Informacja cenotwórcza - czyli o czym spółki powinny informować...
21.11.2013 | aktual.: 21.11.2013 13:08
21.11. Warszawa (PAP) - Przyszłość raportowania w świetle nowych uregulowań UE była jednym z tematów konferencji "Informacja cenotwórcza - czyli o czym spółki powinny informować rynek" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych(SEG).
Uczestnicy konferencji zastanawiali się m.in nad konsekwencjami wprowadzenia unijnej dyrektywy w sprawie harmonizacji raportowania okresowego. Jedną ze zmian wynikających z nowego prawa jest zakaz nakładania na emitentów obowiązku przekazywania raportów kwartalnych.
"Nie wiemy jeszcze, jakie zmiany regulacji zostaną przygotowane na rynku polskim, ponieważ każde z państw członkowskich UE będzie mogło w ramach regulacji krajowych nałożyć dodatkowy obowiązek raportowania kwartalnego, więc być może polski ustawodawca pozostawi ten obowiązek. Na konferencji dyskutowaliśmy m.in. jakie będą zalety i wady zniesienia raportowania kwartalnego, aby zapewnić odpowiednią jakość informacji otrzymywanych przez inwestorów ze spółek" - poinformował Mirosław Kachniewski, prezes SEG.
Emitenci dyskutowali również o unijnym rozporządzeniu w sprawie wykorzystywania informacji poufnych i manipulacji na rynku (MAR - Market Abuse Regulation.) Jego najistotniejszą konsekwencją będzie wyeliminowanie z dzisiejszego rozporządzenia o raportach bieżących i okresowych katalogu wydarzeń gospodarczych wymagających raportowania.
"Dziś w dużej mierze spółki decydując, czy dane wydarzenie zaraportować, czy nie, opierają się na liście znajdującej się w rozporządzeniu, choć powinny analizować także wszelkie inne rodzaje informacji, które mogą wpłynąć na wycenę spółki. Po wprowadzeniu rozporządzenia MAR będą musiały w każdym przypadku opierać się jedynie na ocenie, czy dane wydarzenie może mieć wpływ na cenę akcji. (...). Prace nad tym rozporządzeniem nadal trwają i jego przyjęcia możemy oczekiwać w drugiej połowie 2014r." - powiedział Kachniewski.
W rozporządzeniu MAR znajdzie się m.in. definicja informacji poufnej, zasady przekazywania tych informacji do wiadomości publicznej, zasady prowadzenia listy insiderów, okresów zamkniętych oraz zasady opóźniania informacji poufnych. Dojdzie również do zmiany obecnych regulacji krajowych: z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi wypadną zapisy dotyczące manipulacji, definicja informacji poufnej, przepisy dotyczące ujawniania i wykorzystywania informacji poufnej. Z ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych znikną m.in. przepisy dotyczące opóźniania informacji poufnej.
Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy konferencji omawiali również zagadnienia dotyczące właściwego zakresu raportowania w świetle przeciwstawnych oczekiwań UKNF oraz UOKiK, zalet i wad publikowania prognoz, raportowania danych finansowych w trybie raportów bieżących oraz zasad przekazywania informacji cenotwórczych poza spółkę.
Więcej informacji na www.seg.org.pl
Partnerem konferencji, która odbyła się 19-20 listopada była GPW w Warszawie. Patronat honorowy objęli UKNF oraz Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku.
PAP był patronem medialnym wydarzenia.(PAP)
gor/