Enea Wytwarzanie zaproszona do negocjacji ws. sprzedaży MPEC

23.04. Białystok (PAP) - Firma Enea Wytwarzanie zostanie zaproszona do negocjacji w sprawie zakupu udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku (MPEC) -...

23.04.2014 | aktual.: 23.04.2014 17:23

23.04. Białystok (PAP) - Firma Enea Wytwarzanie zostanie zaproszona do negocjacji w sprawie zakupu udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku (MPEC) - poinformował w środę Urząd Miejski w Białymstoku.

Nabyciem udziałów tej komunalnej spółki były zainteresowane dwie firmy: Enea Wytwarzanie SA oraz GDF Suez Energy Services International SA.

"W wyniku oceny złożonych przez inwestorów wiążących ich propozycji warunków umowy sprzedaży udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, do negocjacji ustnych wyłącznych została dopuszczona spółka Enea Wytwarzanie SA" - poinformował białostocki magistrat w przesłanym do mediów komunikacie.

Poinformowano też, że wyłączność negocjacji jest czasowa i zakończy się 22 maja.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, komisja nadzorująca cały proces sprzedaży udziałów MPEC oceniła pozytywnie pod względem formalnym oferty dwóch firm, ale - jak dodała - propozycja firmy Enea okazała się korzystniejsza. Mirończuk pytana, co się stanie, jeśli negocjacje z tą firmą się nie powiodą, powiedziała, że wtedy jest możliwość zaproszenia do rozmów drugą firmę albo zakończenie całego procesu sprzedaży. Dodała, że decyzja będzie należała do komisji.

Gmina chce sprzedać udziały jednorazowo, w całości, jednemu podmiotowi lub ich grupie działającej wspólnie. Przedmiotem sprzedaży jest 85 proc. udziałów o łącznej wartości nominalnej prawie 55,8 mln zł. Przedmiotem negocjacji jest nie tylko cena zakupu udziałów, ale również zaproponowany przez inwestora program rozwoju spółki czy zasady współpracy inwestora z gminą Białystok.

Przeciwna sprzedaży MPEC jest opozycja w Radzie Miasta Białystok. W maju ubiegłego roku odbyło się z inicjatywy PiS referendum w sprawie przyszłości MPEC, ale było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Większość głosujących opowiedziała się jednak przeciw sprzedaży przedsiębiorstwa.

Pod koniec października 2013 roku na sesji rady nie znalazł też większości projekt uchwały opozycji o cofnięciu prezydentowi Białegostoku zgody na sprzedaż spółki MPEC. Zabrakło jednego głosu.

W połowie marca tego roku została zwołana kolejna specjalna sesja rady miejskiej poświęcona tej prywatyzacji. Zastępca prezydenta Białegostoku Andrzej Meyer poinformował wówczas, że miasto może sprzedać udziały MPEC jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zastrzegł jednak, że decyzja dotycząca sprzedaży będzie taka, jaką wypracuje komisja, która prowadzi i nadzoruje proces zbywania udziałów. Już wcześniej wielokrotnie podkreślał, że jeśli oferowana cena za udziały nie będzie dla miasta satysfakcjonująca, to do sprzedaży nie dojdzie.

Według władz miasta pieniądze z prywatyzacji MPEC miałyby być przeznaczone na wkłady własne Białegostoku do inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE.(PAP)

swi/ mhr/ ana/

Źródło artykułu:PAP
powtórzenieenea saenergia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)