Energa ma list intencyjny z Intelem ws. inteligentnych rozwiązań w energetyce

Warszawa, 29.08.2014 (ISBnews) - Grupa Energa oraz Intel podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie innowacyjnych projektów rozwojowych dla sektora energetycznego w Polsce, poinformował Intel EMEA Business GTM Director Tomasz Klekowski.

29.08.2014 | aktual.: 29.08.2014 15:38

"Podejmując współpracę z Grupą Energa czynimy kolejny krok w kierunku wdrażania w życie Internetu rzeczy, m.in. poprzez budowę inteligentnych sieci energetycznych. Dzięki rozbudowie sieci inteligentnych systemów pomiarowych (tzw. smart metering) oraz wspierających je systemów analitycznych, możliwe będzie lepsze dostosowanie podaży energii do popytu, a tym samym poprawa efektywności energetycznej, zarówno w skali mikro, jak i makro" - powiedział Tomasz Klekowski, cytowany w komunikacie.

Dodał, że podpisany dziś list intencyjny między Intelem i Grupą oraz wspólne projekty, które będą jego następstwem, otwierają drogę do szerszej współpracy pomiędzy firmami.

"Podpisane porozumienie dotyczy współpracy i realizacji projektów w zakresie internetu rzeczy i wymiany informacji między urządzeniami (np. sprzętem gospodarstwa domowego) za pośrednictwem sieci. Wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań ma na celu stały wzrost efektywności i świadomego zużywania energii wśród odbiorców oraz coraz wyższą jakość usług w energetyce. List intencyjny dotyczy dwóch obszarów: wzrostu satysfakcji i lojalności klientów oraz stałej poprawy jakości infrastruktury" - czytamy w komunikacie.

W przypadku pierwszego obszaru działania skierowane będą do grona odbiorców i dostawców energii, a polegać będą głównie na zapewnieniu klientom innowacyjnych usług i narzędzi umożliwiających optymalizację i świadome wykorzystywanie energii. Celem projektu jest także zapewnienie dostawcom energii narzędzi do efektywnego monitorowania i zarządzania zużyciem przez masowych odbiorców, podano także.

"Drugim obszarem, w zakresie którego firmy deklarują chęć współpracy, jest rozwój infrastruktury i wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań. Działania skierowane będą do dystrybutorów energii elektrycznej. Celem jest m.in. zapewnienie dystrybutorom narzędzi i rozwiązań technologicznych, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii" - czytamy dalej.

W ramach tych działań wdrożone mają zostać rozwiązania bazujące na Internecie rzeczy i współpracy urządzeń za pośrednictwem sieci, obejmujące zarządzanie popytem na energię, systemy wirtualnych elektrowni czy systemy zarządzania dystrybucją energii z odnawialnych źródeł, wskazano w informacji.

"Energa jest w Polsce pionierem w zakresie wdrażania inteligentnych rozwiązań w dystrybucji energii elektrycznej - to przynosi korzyści naszym klientom, a nam zapewnia stały wzrost efektywności biznesowej. Mamy ambicję być najnowocześniejszym dystrybutorem energii w Polsce - współpraca z globalnym dostawcą najnowocześniejszych rozwiązań, czyli firmą Intel gwarantuje nam dostęp do unikalnej wiedzy i technologii. Z kolei nasze doświadczenie i doskonała znajomość branży oraz rynku zapewnią wysoką efektywność podejmowanych wspólnie inicjatyw" - powiedział prezes Energi Mirosław Bieliński, cytowany w komunikacie.

W podpisanym liście intencyjnym obie firmy deklarują chęć współpracy. Energa jako jedna z największych grup energetycznych w Polsce rozwijać będzie systemy, oparte na unikalnych rozwiązaniach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii Intela.

Grupa będzie się angażować w prace badawczo-rozwojowe z obszaru zarządzania energią, wzrostu efektywności w wykorzystaniu energii oraz stałej poprawy jakości sieci. Intel zapewni wsparcie oraz unikalny know-how dotyczący systemów funkcjonujących w środowisku Internetu rzeczy dla sektora energetycznego. Będzie także pośredniczyć w kontaktach ze swoimi partnerami, którzy będą wspierać inicjatywy badawczo-rozwojowe oraz dostarczać najwyższej jakości sprzęt, zgodny z wymaganiami energetycznego koncernu.

Grupa Energa jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku sięgającym 15%, wg stanu za trzy kwartały 2013 r.

Intel projektuje i produkuje kluczowe technologie wykorzystywane w komputerach i urządzeniach na całym świecie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)