Energa ogłosiła przetarg na wykonawcę dla Ostrołęki, chce oddać blok na przełomie 2016/17
20.09. Warszawa (PAP) - Grupa Energa ogłosiła przetarg na wybór głównego wykonawcy budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce o mocy 850 - 1000 MW. Rozpoczęcie budowy planowane...
20.09. Warszawa (PAP) - Grupa Energa ogłosiła przetarg na wybór głównego wykonawcy budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce o mocy 850 - 1000 MW. Rozpoczęcie budowy planowane jest na drugą połowę 2012 roku, a oddanie elektrowni do użytku na przełomie 2016 i 2017 roku - podała Energa w komunikacie prasowym.
Energa ma już wszystkie zgody, pozwolenia wymagane dla rozpoczęcia budowy i większość umów związanych z przyszłą eksploatacją nowej elektrowni. Oprócz pozwolenia na budowę, inwestycja posiada m.in. umowę przyłączeniową z Polskimi Sieciami Energetycznymi, umowę na dostawy węgla na 20 lat z kopalnią LW Bogdanka. Inwestycja posiada także zezwolenie na udział w systemie handlu emisjami CO2.
Energa podała, że obecnie na terenie budowy trwają prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator kontynuuje zgodnie z harmonogramem prace związane z przyłączeniem nowego bloku do systemu elektroenergetycznego.
"Moc elektryczna nowego bloku będzie wynosić 850 - 1000 MW. Zależy nam, aby w Ostrołęce powstał duży, węglowy blok energetyczny, który jednocześnie będzie najbardziej efektywny ekonomicznie. Chcemy mieć nową jednostkę wytwórczą, wykorzystującą dostępne tam paliwo i wsparcie w zakresie przydziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zmieniająca się sytuacja na rynku sprawiła, że podjęliśmy działania w celu zoptymalizowania parametrów inwestycji i zachowania maksimum konkurencyjności w każdym kontraktowanym obszarze. Głównym parametrem oceny ofert będzie poziom zdyskontowanych strumieni pieniężnych liczony na megawat mocy bloku, czyli de facto efektywność megawata zainstalowanej mocy" - powiedział cytowany w komunikacie Mirosław Bieliński, prezes Energi.
Grupa ocenia, że wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy możliwe będzie w drugiej połowie 2012 r. Harmonogram inwestycji zakłada zamknięcie jej finansowania w 2012 roku.
Energa szacuje wartość inwestycji na 6-7 mld zł, finansowana będzie w formule project finance: w ok. 70 procentach z kredytu inwestycyjnego i w ok. 30 procentach ze środków własnych.
Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r.
Nowa elektrownia ma produkować około 7,2 tys. GWh energii elektrycznej rocznie. (PAP)
pel/