Trwa ładowanie...
d3za7fg

Energa-Operator: 730 km linii i przyłączy zmodernizowano w 2014 r.

Zmniejszenie liczby awarii energetycznych i skrócenie czasu ich trwania jest najważniejszym celem modernizacji sieci realizowanej przez spółkę Energa-Operator. W ubiegłym roku w ramach programu poprawy niezawodności spółka zmodernizowała 730 km linii i przyłączy.

Share
d3za7fg

Rzeczniczka spółki Alina Geniusz-Siuchnińska poinformowała w poniedziałek, że na realizację programu poprawy niezawodności zasilania spółka w 2014 roku przeznaczyła prawie 250 mln zł.

Energa-Operator tłumaczy, że według przeprowadzonych w spółce analiz wpływu poszczególnych kierunków modernizacji sieci, najbardziej efektywne jest inwestowanie w automatyzację sieci średniego napięcia oraz wymiana przewodów średniego i niskiego napięcia na izolowane.

Spółka podała, że w ramach prowadzonych prac modernizacyjnych wymieniono prawie 730 km linii i przyłączy z "gołych" na izolowane i zmodernizowano ponad 1300 słupowych stacji transformatorowych. "Dzięki przeizolowaniu linie energetyczne nie reagują wyłączeniem, gdy spadnie na nie gałąź, a nawet - gdy oprze się o nie pień złamanego drzewa" - czytamy w komunikacie. Energa - Operator zapewnia, że "czas ewentualnych awarii ulega znaczącemu skróceniu dzięki wykorzystaniu rozłączników sterowanych radiowo". W 2014 roku spółka zamontowała na sieci prawie 780 takich urządzeń.

Jak przykład korzyści z automatyzacji sieci średniego napięcia Mirosław Nowakowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w gdańskim oddziale spółki, podaje sytuację związaną z przerwą w dostawie energii podczas minionych świąt.

d3za7fg

Z powodu niekorzystnej pogody, awarii uległa m.in. linia średniego napięcia zasilająca łącznie blisko 7 tys. odbiorców, na której zamontowanych zostało 12 rozłączników sterowanych radiowo. "Dzięki przełączeniom dokonanym za ich pomocą w ciągu kilkudziesięciu minut przywróciliśmy zasilanie ponad 99 proc. klientów i zlokalizowaliśmy uszkodzone przęsła; na zasilanie przez kolejne 8 godzin czekało ok. 150 klientów, a nie 7 tysięcy" - tłumaczy.

Energa-Operator SA z siedzibą w Gdańsku jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Działa w północnej i środkowej części kraju (ok. 1/4 obszaru Polski). Z usług spółki korzysta 2,9 mln gospodarstw domowych oraz firm. Spółka eksploatuje ponad 190 tys. km linii elektrycznych wszystkich napięć, którymi przesyła ponad ok. 20 TWh energii rocznie.

d3za7fg

Podziel się opinią

Share
d3za7fg
d3za7fg