Enterprise Investors zainwestuje 40 mln euro w energetykę wiatrową
02.02. Warszawa (PAP) - Fundusz Enterprise Investors zainwestuje w ciągu kilku lat około 40 mln euro w energetykę wiatrową, chce łącznie wejść w projekty o mocy kilkuset megawatów...
02.02. Warszawa (PAP) - Fundusz Enterprise Investors zainwestuje w ciągu kilku lat około 40 mln euro w energetykę wiatrową, chce łącznie wejść w projekty o mocy kilkuset megawatów - poinformował na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami partner zarządzający Enterprise Investors Michał Rusiecki.
Polish Enterprise Fund VI, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, utworzył spółkę Wento, która zajmie się budową farm wiatrowych w Polsce.
"Naszym zamiarem jest pozyskanie projektów w końcowej fazie deweloperskiej w celu doprowadzenia ich do fazy budowy. Obecnie negocjujemy zakup trzech projektów o łącznej mocy 200 MW, rozmawiamy też z kilkunastoma innymi partnerami. Liczymy, że w ciągu kilku miesięcy dojdzie do pierwszych transakcji" - powiedział Rusiecki.
Po wybudowaniu farmy wiatrowe zostaną sprzedane inwestorom strategicznym lub finansowym, a uwolnione środki Enterprise Investors przeznaczy na kolejne projekty w tej branży.
"Nasze analizy pokazują, że liczba inwestorów gotowych zaangażować się kapitałowo w budowę farm wiatrowych jest obecnie niewystarczająca. Chcemy częściowo wypełnić tę lukę. Zakładamy, że łączne moce wybudowanych przez nas farm wiatrowych w ciągu 3-5 lat sięgną kilkuset megawatów" - powiedział Rusiecki.
Rusiecki nie wyklucza, że oprócz inwestycji w Polsce, projekty związane z energią wiatrową Enterprise Investors będzie realizował w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na początek najbardziej prawdopodobna jest Rumunia.
Enterprise Investors zdecydował się wejść w energetykę wiatrową, chociaż dużo kontrowersji budzi przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nowelizacji ustawy regulującej funkcjonowanie tej branży. W opinii uczestników rynku, zaproponowany kształt ustawy może znacznie ograniczyć poziom inwestycji w nowe źródła energii odnawialnej.
"Zakładamy, że ostateczna wersja ustawy, po pracach w Sejmie, będzie bardziej przyjazna energetyce wiatrowej. Jeśli tak się nie stanie, nie możemy wykluczyć, że nasze inwestycje w ten sektor będziemy musieli bardzo mocno ograniczyć" - powiedział Rusiecki.
W opinii Enterpise Investors, aby wesprzeć inwestycje energetyka wiatrowa potrzebuje przede wszystkim utrzymania dotychczasowej liczby zielonych certyfikatów, musi być przywrócony obowiązek zakupu "zielonej energii" przez zakłady energetyczne, a warunki wsparcia dla danej farmy powinny być znane na cały okres spłaty kredytu.
Rusiecki zwraca uwagę, że w oczekiwaniu na ostateczny kształt nowelizacji ustawy, banki praktycznie wstrzymały finansowanie projektów energii odnawialnej.
"Zakładamy, że udział kredytów bankowych w projekcie budowy farmy powinien wynosić 75-80 proc. wartości inwestycji, resztę stanowić będzie wkład własny. Rozmawiamy z bankami, są wstępnie zainteresowane, ale na razie czekają na ustawę" - powiedział Rusiecki.
Na koniec 2011 roku moce wytwórcze farm wiatrowych w Polsce wynosiły 1616 MW. Według szacunków, w naszym kraju jest miejsce na kilka tysięcy megawatów z tego źródła. Koszt budowy 1 MW energii wiatrowej to około 1,5 mln euro. (PAP)
pr/ ana/