Trwa ładowanie...

Estonia: kraj nieskończonych możliwości inwestycyjnych dla polskich przedsiębiorców

Dlaczego Estonia to najbardziej zdigitalizowany kraj na świecie? Jakie daje możliwości inwestycyjne polskim przedsiębiorcom? Dlaczego warto inwestować w Estonii?  Estonia jest małym krajem leżącym w Europie Wschodniej. Dzięki udogodnieniom, jakie oferuje ma szansę stać się centrum dla firm technologicznych i internetowych. Zdrowe podejście Estonii do biznesu i inwestycji pozwala sądzić, że będzie to jeden z najpopularniejszych kierunków dla nowych firm – szczególnie wartym rozważenia wśród polskich inwestorów i założycieli start-upów.

Materiał sponsorowany przez Invest Estonia
  Źródło: materiały partnera
d1zvxim
d1zvxim

Estonia to mały, liczący zaledwie 1.3 miliona mieszkańców, kraj o liberalnym prawie dewizowym i znikomej sprawozdawczości wobec urzędów skarbowych. Nic dziwnego, że rozwija się o wiele szybciej od pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki skutecznym działaniom rządu Estonia jest pionierem w prowadzeniu biznesu związanego z kryptowalutami. Po uzyskaniu łatwych do zdobycia licencji można prowadzić działalność opartą o technologię blockchain. To jednak nie wszystko.

Estonia to także północnoeuropejskie centrum działalności przemysłowej, łańcucha dostaw i GBS oraz światowy lider w branży IT. Ponieważ IT staje się czynnikiem generującym rosnącą wartość w każdej możliwej branży, Estonia z roku na rok zajmuje coraz ważniejszą pozycję na liście krajów, których ekonomie napędzają wiedza, technologia i biznes cyfrowy. Jak to się stało, że Estonia to obecnie najbardziej zdigitalizowany kraj na świecie? Jakie warunki stworzył ten kraj dla rozwoju nowych i istniejących już biznesów? Na czym polega zasada "3x 20%"? I jak na tym wszystkim mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy i inwestorzy?

Dlaczego Estonia?

W obliczu zmieniającej się rzeczywistości geopolitycznej i ekonomicznej Europy, Estonia staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorstw. Nie tylko ze względu na bliskość geograficzną do Polski, ale również jako kraj, który wykorzystuje cyfrową rewolucję i rozwija innowacyjne technologie. W tym kontekście warto sobie zatem zadać pytanie, czy zamiast kierować swoje spojrzenie na zachodnie rynki, Polskie firmy nie powinny skierować uwagi na wschodnie granice Unii Europejskiej. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę zmieniającą się sytuację napaści Rosji na Ukrainę i zamknięcie rynku na współpracę z firmami rosyjskimi. Konflikt na wschodnich obszarach Europy stworzył nowe możliwości dla przedsiębiorstw, a Estonia, będąca częścią europejskiego obszaru biznesu, stanowi naturalny punkt wejścia na ten dynamiczny rynek.

Ważną instytucją ułatwiającą polskim przedsiębiorcom wejście na rynek estoński jest Polsko-Estońska Izba Gospodarcza (POLESTCC), której celem i zadaniem jest zrzeszanie ludzi biznesu i pomoc w rozwoju ich działalności poprzez łączenie partnerów biznesowych oraz aktywne reprezentowanie ich wobec administracji państwowej. POLESTCC bezpośrednio wspiera polskie biznesy działające na estońskim rynku, a jednocześnie regularnie przypomina o tym, co czyni Estonię szczególnie atrakcyjnym celem dla polskich firm.

d1zvxim

– Biznes w Estonii robi się łatwo i komfortowo. Współpracę z urzędami mamy online, wszystko jest w chmurze i z dużym wyprzedzeniem wiemy o tym, co będzie się działo w tym kraju. To jest stabilne środowisko biznesowe – na tyle, że w Estonii już dzisiaj dyskutuje i decyduje się o podatkach, które będą wprowadzane w 2026 roku. To daje przedsiębiorcom pewność funkcjonowania i stabilność, a w biznesie to bezcenne – mówi Artur Kuczmowski, prezes Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Proste warunki prowadzenia biznesu w Estonii

W ocenie Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej polscy przedsiębiorcy, myśląc o założeniu, ekspansji lub przeniesieniu swojej działalności w czy do Estonii powinni wziąć pod uwagę 5 głównych, sprzyjających w tej kwestii obszarów. A są to: cyfrowa infrastruktura, transport i logistyka, energetyka, sektor bankowy oraz sektor ubezpieczeniowy. Jednocześnie warto pamiętać, że w Estonii przedsiębiorcom sprzyjają podatki. A to dzięki stabilnemu systemowi podatkowemu opartemu na zasadzie "3 x 20%". System ten jest unikalnym i prostym podejściem do opodatkowania dochodów firmowych i, jak sama nazwa sugeruje, oparty jest na trzech prostych podatkach.

Pierwszy z nich to podatek od dywidend w wysokości 20%. W Estonii istnieje stała stawka podatku od dywidend. Oznacza to, że jeśli firma wypłaca dywidendy swoim właścicielom lub akcjonariuszom, dywidendy te zostaną opodatkowane stawką 20%. Jest to jedna z podstawowych zasad systemu podatkowego.

d1zvxim

Kolejny to podatek VAT, również w wysokości 20%. VAT jest powszechnym podatkiem od towarów i usług, który jest naliczany i pobierany od większości transakcji handlowych w kraju.

Trzeci podatek, którego wartość ustalono to 20 % to podatek od zysków korporacyjnych. Główną cechą systemu podatkowego w Estonii jest brak podatku od zysków firmowych, jeśli zyski nie są wypłacane jako dywidendy lub inne rozkłady zysku. Oznacza to, że zyski pozostawione w firmie są zwolnione z podatku, co umożliwia firmom reinwestowanie kapitału w rozwój biznesu bez natychmiastowego opodatkowania. To znany w Polsce Estoński CIT, ale w wersji oryginalnej, zakładający opodatkowanie wszystkich firm tak samo, bez konieczności ponoszenia wydatków, zatrudniania personelu, etc.

Zakładasz firmę w Estonii? Wystarczy kilka kliknięć

Estonia to kraj, w których wyjątkowo szybko zakłada i łatwo prowadzi się biznesy. Łatwość prowadzenia firmy w Estonii jest jednym z kluczowych atutów tego kraju dla przedsiębiorców. Wpływają na to główne cechy obsługi biznesów przez państwo takie jak szybka rejestracja firm, niskie wymogi kapitałowe, dostępność usług online, system e-residency oraz dość niskie, porównując z innymi krajami Unii Europejskiej, koszty administracyjne. Takie systemowe przygotowanie kraju do rejestracji nowych przedsiębiorców potwierdza Andres Labi, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej Invest Estonia:

d1zvxim

– Zakładanie firmy przez przedsiębiorców spoza naszego kraju jest w Estonii bardzo łatwe. Można to zrobić w kilka minut. Mamy też bardzo dobrych partnerów, którzy mogą pomóc zagranicznym podmiotom założyć tutaj swoją firmę. Nie trzeba nawet przyjeżdżać do Estonii, wszystko można zrobić zdalnie. Nie ma drugiego kraju, który dawałby taką szansę. Firmy, które z niej skorzystały, są bardzo zadowolone, znamy mnóstwo historii, które zakończyły się spektakularnym sukcesem – podkreśla Andres Labi.

Na tych, którzy przy dużych ambicjach mają mały kapitał na rozwój biznesu, w Estonii czeka także wiele systemów wsparcia finansowego:

– W Estonii można się ubiegać o różne dotacje, mamy do rozdania ponad 200 mln euro dotacji na różne innowacyjne inicjatywy i produkcję przemysłową. Myślę, że to wyjątkowo dobry czas, żeby przyjechać do Estonii i odkryć te możliwości. Jako Invest Estonia jesteśmy po to, żeby w tym pomagać – dodaje Labi.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Estonia – jeden wielki start-up

Myśląc o rozwoju swojej firmy w Estonii, warto też pamiętać, że to obecnie najbardziej zdigitalizowany kraj na świecie. Status taki mogła uzyskać dzięki świadomemu i konsekwentnemu podejściu do rozwoju technologii informacyjnych i e-administracji, co przełożyło się na innowacyjne rozwiązania i projekty, takie jak X-Road, e-ID i e-rezydencja, aplikacje e-goverment czy zakrojone na szeroką skalę projekty skupiające się na budowaniu bezpieczeństwa cyfrowego kraju.

d1zvxim

Wszystkie te czynniki i projekty przyczyniły się do tego, że Estonia stała się państwem cyfrowym, które cieszy się uznaniem na świecie za swoje innowacyjne podejście do technologii informacyjnych i e-administracji. To także przyciąga uwagę inwestorów, przedsiębiorców i założycieli start-upów, którzy widzą w Estonii dogodne warunki do rozwoju technologicznego biznesu.

– Cała Estonia to jeden wielki start-up. O ile w Stanach Zjednoczonych niemal każdy ma swoją kapelę rockową, o tyle w Estonii prawie każdy ma swój start-up. Ten kraj nimi żyje. W Estonii posiadanie, rozwijanie start-upów i mówienie o nich to po prostu styl życia. A za tym idzie wsparcie zarówno w zakresie infrastruktury rządowej, administracji, jak i wszelkiego rodzaju regulacji, które pozwalają tym firmom rosnąć szybciej. W Estonii start-upy mają też możliwość łatwiejszego pozyskiwania finansowania, nie tylko tego w formie grantów, ale także we współpracy z funduszami inwestycyjnymi z całego świata – podsumowuje Artur Kuczmowski.

W założeniu, przeniesieniu lub ekspansji swojego biznesu do Estonii polskim przedsiębiorcom może pomóc kilka organizacji. Wśród nich są m.in. Invest Estonia,

Polsko-Estońska Izba Gospodarcza oraz kancelaria prawna Thompson&Stein. Więcej informacji udziela także Ambasada Republiki Estońskiej w Polsce.

Materiał sponsorowany przez Invest Estonia
d1zvxim
d1zvxim