Trwa ładowanie...

Euforia na Wall Street. Indeksy najwyżej od 14 miesięcy

Główne indeksy nowojorskiej giełdy odnotowały w poniedziałek umiarkowane zwyżki, dzięki którym osiągnęły poziom najwyższy od 14 miesięcy. Optymizm inwestorów wzbudziły doniesienia o planowanym przejęciu spółki XTO przez koncern Exxon Mobil oraz o pomocy finansowej, jakiej dubajskiemu koncernowi Dubai World udzielił emirat Abu Zabi.

Euforia na Wall Street. Indeksy najwyżej od 14 miesięcyŹródło: Jupiterimages
dm0dfb3

Wskaźnik 30 największych amerykańskich spółek Dow Jones Industrial Average zyskał 0,28 proc. i zakończył pierwszą w tygodniu sesję na poziomie 10501,05 pkt. Był to jego czwarty wzrost z rzędu.

Indeks szerokiego rynku Standard & Poor's 500 umocnił się o 0,70 proc. (7,7 pkt) i zamknął się na poziomie 1114,11 pkt.

Wskaźnik Nasdaq Composite zwyżkował o 0,99 proc. (21,79 pkt) do 2212,10 pkt.

dm0dfb3

Exxon, największy w USA koncern naftowy, za wchłonięcie największego w tym kraju dostawcy gazu ziemnego XTO Energy zgodził się zapłacić 31 mld dol. Zakłada bowiem, że restrykcje dotyczące emisji gazów cieplarnianych zwiększą popyt na "błękitne" paliwo.

Po tym komunikacie, rokującym dobrze dla rynku fuzji i przejęć, akcje Exxona przeceniono o 4,3 proc., natomiast walory XTO wystrzeliły w górę o 15,4 proc. Indeks spółek z sektora gazowego NYSE Arca Natural Gas zwyżkował o 4,5 proc.

Powodów do optymizmu dostarczyło inwestorom także należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi. Jego władze zapowiedziały, że zaoferują dubajskiej firmie państwowej Dubai World 10 mld dol. wsparcia kapitałowego. Rozwiało to na światowych rynkach finansowych obawy, że Dubajowi może grozić niewypłacalność. Spekulacje na ten temat wywołały spore zawirowania na giełdach pod koniec listopada.

Entuzjazmu inwestorów nie wzbudził natomiast komunikat banku Citigroup, który planuje zwrócić Waszyngtonowi niespełna połowę z 45 mld dol. otrzymanej podczas kryzysu pomocy. Kapitał na uregulowanie zobowiązań zamierza pozyskać z emisji akcji i obligacji, co wzbudziło obawy dotychczasowych akcjonariuszy, że wartość ich papierów zostanie rozmyta. W efekcie, walory Citi zostały w poniedziałek przecenione o 6,3 proc.(PAP)

gsi/

dm0dfb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm0dfb3