EUR/USD poniżej psychologicznego poziomu 1,30
Polityczne roszady we Włoszech oraz słabe odczyty z gospodarek europejskich spędzają sen z powiek inwestorom. Na rynkach widoczna jest nerwowość i niepokój, których przejawem jest umocnienie się dolara amerykańskiego.
Śledząc zachowania rynku walutowego w ostatnich dniach stwierdzić można, że trwa na nim odwrót kapitału w kierunku dolara. Widoczne to jest szczególnie w przypadku głównej pary EUR/USD. Jej kwotowanie pod koniec ubiegłego tygodnia przebiło poziom 1,30 i znajduje się na poziomach najniższych w tym roku. Mamy do czynienia z charakterystycznym zachowaniem dla rynków finansowych, które w obliczu niepokoju kierują strumień kapitału do amerykańskiej waluty.
Piątek przyniósł nam doniesienia o stanie gospodarek europejskich. Zaprezentowany został indeks PMI dla przemysłu. Co prawda w dalszym ciągu dla większość państw ma on charakter recesyjny, ale widoczna jest dynamika w ujęciu miesięcznym. Optymistyczny odczyt miał miejsce u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie odczyt indeksu PMI na poziomie 50,3 pkt wskazuje na ożywienie niemieckiej gospodarki.
Ostatni dzień poprzedniego tygodnia upłynął również pod znakiem dobrych danych z amerykańskiej gospodarki. Zaprezentowany został indeks ISM dla przemysłu. Osiągnął on w lutym poziom 54,2 pkt i był nie tylko lepszy niż w styczniu, ale także znacznie przewyższył szacunki analityków (53,1pkt). Odczyt taki stanowi kolejny dowód na to, że ożywienie gospodarcze za oceanem nabiera rozpędu.
W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny nie jest zbyt obfity. Próżno szukać odczytów z gospodarek światowych, które mogą mieć wpływ na notowania rynku walutowego. W obliczu braku twardych danych można spodziewać się kolejnej fali spekulacji na temat stanu gospodarek europejskich i amerykańskiej. Sprzyjać temu będzie niewątpliwie spotkanie ministrów finansów Strefy Euro oraz wystąpienia publiczne wiceszefa oraz członka zarządu FED. Na rynku złotego obserwować powinniśmy osłabienie, które będzie próbą dyskontowania środowej decyzji RPP odnośnie stóp procentowych (prawdopodobne będzie cięcie stóp procentowych o kolejne 25 p.b., choć wśród analityków głosy są podzielone).
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 01.02.2013 do 04.03.2013
Kurs EUR/PLN w dalszym ciągu porusza się w kanale spadkowym. Na chwilę obecną linie kanału okazują się silnymi ograniczeniami i nie należy spodziewać się ich przełamania. Ważnym poziomem z technicznego punktu widzenia jest 4,1230 stanowiący jedno z zniesień Fibonacciego.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 01.02.2013 do 04.03.2013
Kurs CHF/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. W ostatnich dniach kurs kilkukrotnie testował dolne ograniczenie kanału. Dowodzi to, że wyznaczony kanał jest silny i nie należy spodziewać szybkiego wybicia poza ograniczenia.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 01.02.2013 do 04.03.2013
Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Rośnie prawdopodobieństwo kolejnego testowania poziomu 3,1950 stanowiącego lokalny szczyt. Dolne ograniczenie kanału na chwilę obecną wydaje się niezagrożone, a bardziej prawdopodobne wydaje się wyjście górą z kanału.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 01.02.2013 do 04.03.2013
Kurs GBP/PLN po wybiciu z trendu spowodowanego doniesieniami politycznymi z Włoch, wrócił do wcześniej wykreowanego trójkąta. Co więcej kurs ma tendencję do kierowania się ku górnym ograniczeniom formacji co świadczyć może o nadchodzącej próbie wybicia górą.
Michał Iskat
specjalista Cash Management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |