EUR/USD: wsparcie w rejonie 1,32 działa

W środę kupujący na wykresie EUR/USD nie powiedzieli ostatniego słowa. Również wczoraj kurs tej pary walutowej wystrzelił w górę, co prawdopodobnie wynikało przede wszystkim z dobrych danych makroekonomicznych w Stanach Zjednoczonych. Dane dotyczące tamtejszego rynku nieruchomości okazały się lepsze od oczekiwań oraz, co jeszcze ważniejsze, w górę zrewidowane zostały dane dotyczące amerykańskiego PKB za III kwartał tego roku (do 3,1% w skali roku).

EUR/USD: wsparcie w rejonie 1,32 działa

Dlaczego dobre dane w USA przyczyniły się do wzrostu wartości euro, a nie amerykańskiej waluty? Ponieważ gdy w gospodarce jest lepiej, to wzrasta apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa, a euro się do nich zalicza - tymczasem amerykański dolar jest traktowany raczej jako "bezpieczna przystań", przyciągająca kapitał w okresach większej rynkowej niepewności i gorszych danych makro. Dlatego właśnie dobre informacje z amerykańskiej gospodarki nie mają tak oczywistego przełożenia na rynek walutowy i mogą być interpretowane w odmienny sposób przez różnych inwestorów.

Wzrost wartości kursu EUR/USD był jednak krótkotrwały i już późniejszym popołudniem notowania tej pary walutowej spadały. Dzisiaj znajdują się tuż powyżej poziomu 1,32. Okolice 1,3190-1,3200 są najbliższym istotnym poziomem wsparcia. Poziom ten może się utrzymać jako wsparcie w najbliższych dniach, jeśli w USA nie zostanie podjęta decyzja w sprawie klifu fiskalnego. Na razie amerykańscy politycy są dość daleko od porozumienia.

Większość inwestorów liczy jednak, że pomimo dużych różnic zdań, Demokraci i Republikanie zdążą podjąć decyzję w sprawie klifu do końca tego roku. Sytuacja zmienia się bowiem dynamicznie i ci sami politycy, którzy obecnie prezentują duże rozbieżności opinii, już za parę dni mogą przychylać się do kompromisu. W ostatnich dniach pozytywne i negatywne informacje dotyczące możliwości porozumienia przeplatały się bardzo często.

AUD i NZD słabe względem dolara

Pomimo braku decyzji wśród polityków w USA, amerykańska waluta pozostaje silna względem dolara australijskiego i nowozelandzkiego. Notowania par AUD/USD i NZD/USD w ubiegłym tygodniu testowały ważne poziomy oporu, jednak nie udało się ich pokonać. W rezultacie, na wykresach obu par walutowych widzimy już kilkudniowy ruch w dół.

Dzisiaj kurs AUD/USD kontynuuje zniżkę. Obecnie przekroczył on dynamicznie w dół wsparcie w okolicach 1,0460, a kolejną barierą dla podaży jest rejon 1,0400-1,0415.

Silne spadki są dzisiaj widoczne także na wykresie NZD/USD. Notowania tej pary walutowej dynamicznie spadają już od ostatniego piątku, kiedy to bykom nie udało się sforsować oporu w okolicach 0,8475. Obecnie testowane jest wsparcie w okolicach 0,8276, jednak istotniejszą barierą dla podaży jest dopiero rejon 0,81.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30398/20121221_raport_dzienny_fx.pdf )

Dorota Sierakowska
analityk

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutydm bośnotowania walut

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)