Trwa ładowanie...

Euro deklasuje dolara. Wspólna waluta najmocniejsza od 3 lat

Ostatnie działania Europejskiego Banku Centralnego podbijają notowania euro, osłabiając jednocześnie amerykańską walutę. Kurs wymiany eurodolara jest tym samym na najwyższym poziomie od początku 2015 roku. Na razie w tym wszystkim dobrze odnajduje się złoty, choć na dłuższą metę rosnące w siłę euro może stać się problemem.

Euro deklasuje dolara. Wspólna waluta najmocniejsza od 3 latŹródło: WP.PL
d213upf
d213upf

Po raz pierwszy od 3 lat za euro płaci się ponad 1,21 dolara. Piątek jest trzecim dniem z rzędu, gdy wspólna waluta wyraźnie umacnia się względem jej amerykańskiego konkurenta. I nie ma w tym przypadku.

- Środowe rewelacje o zamiarach ograniczenia zakupu amerykańskich obligacji przez Chiny miały przejściowy wpływ, ale w czwartek nadszedł kolejny cios w dolara ze strony Europejskie Banku Centralnego. Zapis z ostatniego posiedzenia pokazał, że członkowie banku chcą przygotowywać rynek na mniej przyjazną politykę - komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce europejscy bankierzy zaostrzą retorykę i ich działania będą szły w kierunku ograniczania skupu obligacji z rynku i podnoszenia stóp procentowych. Choć jedno i drugie nie wydarzy się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy, sygnał gotowości do takiego działania w dłuższym horyzoncie czasu wystarczy inwestorom, żeby kupowali euro, sprzedając dolary.

Euro - waluta z przyszłością?

Dobra passa euro, które zyskuje względem dolara, utrzymuje się w zasadzie od początku listopada ubiegłego roku. W tym czasie kurs wymiany wzrósł o ponad 4 proc. Patrząc szerzej, widoczny jest trend wzrostowy euro w zasadzie od początku 2017 roku, gdy za euro płacono niecałe 1,04 dolara.

Money.pl
Źródło: Money.pl, fot: Money.pl

- Słabość dolara i jednocześnie kolejne wzrosty na amerykańskiej giełdzie to idealna mieszanka dla złotego - zauważa Przemysław Kwiecień. - Nic więc dziwnego, że w tych okolicznościach polska waluta zyskuje.

d213upf

Po południu kurs wymiany dolara był na poziomie 3,43 zł, a więc blisko 3-letnich minimów. Niemal dokładnie tak samo wygląda wykres notowań franka szwajcarskiego. Z tą różnicą, że kosztuje 10 groszy więcej.

Gorzej prezentuje się polska waluta na tle euro, ale i tak wyraźnie poniżej obecnych 4,17 zł za wspólną walutę płacono po raz ostatni w w połowie 2015 roku.

- Na razie złoty zyskuje, ale nie jest pewne, czy na euro i dolarze dojdzie do przebicia dołków. Na razie działa efekt osłabienia dolara i nie myśli się o tym, że perspektywa silniejszego euro w gruncie rzeczy też nie jest dobra dla złotego, bo przecież zawsze oznacza to, że "pewniejsza" waluta zabierze kapitał z mniej pewnych rynków wschodzących, a takim przecież wciąż jesteśmy - studzi hurra optymizm Tomasz Witczak, analityk FMC Managment.

d213upf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d213upf