Trwa ładowanie...

Euro potaniało w tydzień 15 gr

We wtorek złoty kontynuował umocnieni w relacji do głównych walut. Wspierała go pozytywna opinia Moody’s nt. polskiej gospodarki, dobre dane makroekonomiczne z Niemiec i USA oraz wyniki akcji hiszpańskiego długu. O godzinie 16:18 za dolara trzeba było zapłacić 3,3910 zł. To o 6 groszy mniej niż w poniedziałek na koniec dnia. Euro potaniało o prawie 4 gr do 4,4485 zł. W ciągu tygodnia kurs USD/PLN spadł o 13,5 gr, a EUR/PLN aż o 15 gr.

Share
Euro potaniało w tydzień 15 gr
Źródło: X-Trade Brokers DM
dsc3oi2

Agencja Moody’s potwierdziła dziś rating Polski na poziomie A2, utrzymując jego stabilną perspektywę. Agencja oceniła, że polska gospodarka jest odporna na szoki zewnętrzne, a rząd Donalda Tuska przedstawił wiarygodną strategię konsolidacji fiskalnej. W jej ocenie dodatkowym zabezpieczeniem na czas kryzysu jest elastyczna linia kredytowa z MFW. Opinia Moody’s przypomniała, że już w I kwartale 2012 roku agencje ratingowe mogą zacząć podwyższać oceny wiarygodności kredytowej Polski.

Istotnym elementem poprawiającym nastroje na rynkach globalnych, a tym samym sentyment do złotego, były optymistyczne dane makroekonomiczne. W grudniu indeks monachijskiego instytutu Ifo nieoczekiwanie wzrósł do 107,2 z 106,6 pkt, wskazując na poprawę nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Rynkowy konsensusu kształtował się na poziomie 106,1 pkt.

Podobną niespodziankę sprawiły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. W listopadzie liczba pozwoleń na budowę domów wzrosła o 5,7% M/M do 681 tys., a liczba rozpoczętych budów o 9,3% M/M do 685 tys. W obu przypadkach były to najlepsze dane o wiosny 2010 roku. Rynek tymczasem oczekiwał odczytów odpowiednio na poziomie 635 tys. i 630 tys. Na poprawę nastrojów, w tym na malejący strach przed rozpadem strefy euro, wskazują też dzisiejsze wyniki aukcji hiszpańskich bonów. Średnia rentowność 3-miesięcznych bonów spadła do 1,735% z 5,11% notowanych jeszcze w listopadzie. W przypadku 6-miesięcznych bonów rentowność spadła do 2,435% z 5,227%.

dsc3oi2

Dzisiejszy spadek EUR/PLN wpisał się w zmianę układu sił, jaki na wykresie dokonał się już w drugiej połowie poprzedniego tygodnia. Po utworzeniu wówczas formacji zmiany trendu, wczoraj kurs wybił się dołem z rysowanego od października kanału wzrostowego. Dzisiejszy spadek to wybicie potwierdził, zwiększając szanse na test okolic 3,38-3,39 zł jeszcze w tym roku. Poziom ten wyznacza minimalny zakres wybicia ze wspomnianego kanału.

Sytuacja techniczna mieniła się również na wykresie USD/PLN. Zejście do 3,39 zł oznacza przełamanie wsparcia tworzonego przez szczyt z listopada (3,4376 zł) i przełamanie dwumiesięcznej linii trendu wzrostowego (obecnie nieco powyżej 3,40 zł). Najbliższym wsparciem jest grudniowy dołek na 3,2959 zł. Jego test możliwy jest na przełomie roku.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A

dsc3oi2

Podziel się opinią

Share
dsc3oi2
dsc3oi2