Trwa ładowanie...
deeh6bd

Euro w Polsce. Powstał banknot o nominale... 0 euro

Euro zawitało nad Wisłę, ale nie wchodzimy w nowy system monetarny, to jedynie banknot kolekcjonerski o nominale zero euro. Nie oznacza to jednak, że można go mieć za darmo.
Share
Polskie euro. Powstał kolekcjonerski banknot ukazujący Warszawę. Ma nominał 0 euro
Polskie euro. Powstał kolekcjonerski banknot ukazujący Warszawę. Ma nominał 0 euroŹródło: Euro Banknote Memory
deeh6bd

Banknot Euro Souvenir pierwszy raz został wyemitowany we Francji w 2015 r. i od tego czasu rozprzestrzenia się na całą Europę. Jak podaje "Fakt", gdy miała miejsce premiera czeskiej wersji banknotu, na możliwość jego zakupu w deszczu czekały setki osób. Kolekcjonerski banknot o nominale 0 euro ukazujący Warszawę będzie sprzedawany za 15 zł.

Czytaj też: NBP wypuścił nowe monety. Zapłacimy nimi w sklepie

Euro Souvernir to pamiątkowy banknot, który został wydany już w wielu krajach Europy i ma wartość kolekcjonerską. W polskiej wersji widoczna jest warszawska starówka, a na pierwszym planie - Kolumna Zygmunta oraz Zamek Królewski. W lewym górnym roku widać flagę Unii Europejskiej. Mimo że banknot ma wyłącznie charakter kolekcjonerski, to wyposażono go we wszystkie zabezpieczenia, które posiadają zwykłe euro: hologram, znak wodny, mikrodruk, a także elementy ochronne UV.

deeh6bd

Czytaj także: Banknoty o nominale 19 zł kosztują krocie. Nawet 400 zł za sztukę

Polskie euro zostanie wyemitowane w nakładzie 5 tys. sztuk. Premierę zaplanowano na 24 listopada, podczas IV Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej. Wejście na giełdę kosztuje 8 zł (lub 25 zł, gdy ktoś zechce wejść jeszcze przed oficjalnym otwarciem, w godzinach od 8:00 do 9:30). Inwestycja może się zwrócić, bo banknoty cieszą się popularnością, a wydrukowano ich limitowaną liczbę.

Obejrzyj: Banknot 500 zł w obiegu. Niektórzy wciąż są zdziwieni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

deeh6bd

Podziel się opinią

Share
deeh6bd
deeh6bd