Trwa ładowanie...

NBP wypuścił nowe monety. Tymi pięciozłotówkami zapłacimy w sklepie

W obiegu pojawiła się nowa polska moneta – to pięciozłotówka z serii „Odkryj Polskę”. Na jej rewersie znajduje się Kopiec Wyzwolenia oraz fragment koła szybowego kopalni "Julian".

NBP wypuścił nowe monety. Tymi pięciozłotówkami zapłacimy w sklepieŹródło: East News, fot: Foto: Mateusz Kuźniak/ Reporter, Monety: NBP Kolaż: Money.pl
d3uh9eh
d3uh9eh

Choć monet i banknotów kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski mają wartość tylko dla osób je zbierających, to nowa pięciozłotówka została przygotowana w standardzie obiegowym. To oznacza, że można ją w oddziałach NBP wymienić właśnie za 5 zł.

Do tego maksymalny nakład nowej monety sięgnie nawet 1 mln 200 tys. sztuk. Jej emisja to upamiętnienie idei stojących za usypaniem Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich (to on wraz z charakterystycznym kopalnianym kołem szybowym znalazł się na rewersie pięciozłotówki).

Pierwszy pomysł usypania kopca, jak czytamy w folderze emisyjnym, pojawił się w XIX wieku. Wówczas miał upamiętniać przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego w 1683 r. przez Piekary Śląskie. Ostatecznie kopiec usypano w 1937 r., a jego celem było uhonorowanie nie tylko króla, ale i powstańców śląskich walczących o polskość Śląska.

d3uh9eh

60 tys. zł zarabia prezes spółdzielni mieszkaniowej. Wiceminister: To patologia
**

**

"Kopiec usypano z kamieni i ziemi przywiezionej z różnych miejsc, w tym z miejsc uświęconych krwią Polaków. Uroczyste poświęcenie Kopca Wyzwolenia przy udziale władz państwowych nastąpiło 20 czerwca 1937 r. Jest to największy i najważniejszy na Górnym Śląsku pomnik upamiętniający powstania śląskie" – podkreśla Dariusz Pietrucha w folderze emisyjnym.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 20 listopada 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu zestaw monet: "Hołd pruski” i "Hołd ruski”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uh9eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uh9eh