"Euro zgodnie z planem, jeśli wejdziemy do ERM2 do końca VI 2009"
Polska przyjmie wspólną europejską walutę
zgodnie z intencją rządu od 1 stycznia 2012 roku, jeśli przystąpi
do mechanizmu ERM2 najpóźniej do końca czerwca 2009 roku -
poinformowała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.
05.02.2009 | aktual.: 05.02.2009 13:40
_ Scenariusz (przyjęcia euro - PAP) jest realistyczny, z punktu widzenia harmonogramu, z punktu widzenia procesu (realizacji harmonogramu - PAP) jest to możliwe _ - powiedziała w wywiadzie dla TVN CNBC.
_ To, co jest w tej chwili dużym problemem, to wejście do systemu ERM2. Wejście do strefy euro z dniem 1 stycznia 2012 roku jest uzależnione od wejścia terminowego do ERM2(...). Musimy wejść do końca czerwca bieżącego roku do ERM2 _ - dodała.
Przyjęty przez rząd harmonogram przystąpienia do strefy euro zakłada wejście do mechanizmu ERM2 w połowie tego roku. Jednak ze względu na rozchwianie rynków walutowych rząd nie wykluczył przesunięcia tego terminu.
Wiceminister przypomniała także, że o ile przystąpienie do ERM2 bez zmiany konstytucji jest możliwe, to jednak stwarza ono duże ryzyko dla krajowej waluty.
_ _KE i EBC podziela obawy rządu, że brak konsensusu politycznego, że brak zmiany konstytucji, o ile nie utrudnia wejścia do ERM2, to może bardzo istotnie wpływać na stabilność kursu" - podkreśliła.
Deprecjacja złotego, obserwowana obecnie, wynika w dużej mierze z małych obrotów w handlu walutami.
"Przyglądamy się temu co dzieje się na rynku. (...) Rynek jest bardzo płytki, stosunkowo małe transakcje powodują duże zmiany" - powiedziała Zajdel-Kurowska.
_ Małe obroty dosyć istotnie wpływają na zmienność. (...) _ - dodała.
Jej zdaniem interwencje walutowe mogą być skuteczne tylko w przypadku dobrze zdiagnozowanej sytuacji na rynku walutowym.
_ Jeżeli są to transakcje czysto spekulacyjne, to jest to jak ruletka (interwencje walutowe - PAP) _ - oceniła. (PAP)