Trwa ładowanie...
ue
08-06-2012 08:20

Euroobligacje za cenę Europy dwóch prędkości

Niemcy tylko wówczas zaakceptują euroobligacje, jeśli narodowe państwa stracą część uprawnień do decydowania o wydatkach, a Bruksela zyska wobec nich nowe uprawnienia nadzorcze - ocenia Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

Euroobligacje za cenę Europy dwóch prędkościŹródło: Jupiterimages
d1omeaz
d1omeaz

- Dla Niemiec euroobligacje staną się możliwe dopiero wówczas, jeśli będą szły w parze ze scedowaniem niektórych decyzji wydatkowych do instytucji europejskich - stwierdza czwartkowy komentarz banku (European Economics Daily).

- Niemcy zajmują otwarte stanowisko w sprawie przekazania nowych prerogatyw Brukseli, ale Francja jest bardziej ostrożna - sądzi BofA ML.

Analitycy banku nawiązują do środowego wywiadu kanclerz Angeli Merkel dla telewizji ARD, w którym zaznaczyła, że będzie zabiegać o ściślejszą Unię Europejską, w której unia monetarna byłaby uzupełniona o unię fiskalną i polityczną.

Dodała przy tym, że taka unia, obejmująca m. in. wspólną politykę budżetową, nie musi obejmować wszystkich członków UE, a jedynie tych, którzy jej chcą i zastrzegła, że sprawy te wymagają czasu.

d1omeaz

Z wypowiedzi tej BofA ML wyciąga wniosek, że "plany zacieśnienia integracji będą tematem najbliższego szczytu 28-29 bm., ale dyskutowane obecnie plany unii fiskalnej i bankowej nie zostaną wprowadzone na tyle szybko, by usunąć obecną rynkową niepewność".

Wysocy przedstawiciele unijni pracują nad planami zacieśnienia integracji europejskiej zakładającą m. in. unię bankową, postrzeganą jako niezbędna dla utrzymania wspólnej waluty.

W tym samym komentarzu Bank of America Merrill Lynch obniżył w czwartek prognozy PKB dla Włoch za lata 2012-13 w oparciu o wstępną wycenę gospodarczych szkód spowodowanych przez niedawne trzęsienie ziemi. Obecna prognoza zakłada, że włoski PKB skurczy się o -1,8 proc. w br. oraz o dalsze -0,6 proc. w najbliższym (wobec konsensusu -1,5 proc. w 2012 r. oraz +0,1 proc. w 2013 r.).

BofA ML spodziewa się też, że w Włochy w latach 2012-13 przekroczą zaplanowany próg deficytu odpowiednio o -0,4 proc. PKB i -0,7 proc. PKB, ale z uwagi na stosunkowo niedużą skalę przekroczenia Komisja nie będzie wymagała od rządu dalszych działań oszczędnościowych.

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz