Trwa ładowanie...
dtw37xz
Dom Maklerski BOŚ
Gospodarka

Europa pozytywnie zaskakuje - komentarz po sesji

Dzisiejsza sesja przebiegać miała pod dyktando publikacji wstępnych wskaźników PMI. Z założenia najważniejsze miały być doniesienia z Europy, gdyż ostatnio najwięcej niepokojów dotyczyło tego regionu globu. Okazało się, że choć same publikacje były mieszane, to ich ogólny wydźwięk był pozytywny.
Share
Europa pozytywnie zaskakuje - komentarz po sesji
Źródło: WP.PL
dtw37xz

Główne zaskoczenie dotyczyło gospodarki Niemiec, a w praktyce tamtejszego przemysłu. Indeks opisujący ten sektor gospodarki wydostał się bowiem powyżej newralgicznej granicy 50 pkt. i pokonał wszystkie dostępne prognozy. Z drugiej jednak strony wszystkim dostępnym prognozom nie sprostał też sektor przemysłu, ale we Francji.

Generalnie więc wciąż widać spore różnice pomiędzy gospodarkami, ale obawy co do kondycji tej najważniejszej, czyli niemieckiej, się obniżyły. Ponadto złożony indeks dla całej strefy euro lekko wzrósł do poziomu 52,2 pkt. z 52 pkt. poprzednio. Było to wskazanie zauważalnie lepsze od prognoz oraz sugerujące, że w tym miesiącu nieźle sobie radzi nie tylko niemiecki przemysł, ale również gospodarki południa Europy poza Francją, czyli przede wszystkim Hiszpania i Włochy. Ten oddech ulgi zapewnił o poranku neutralizację wcześniej obserwowanych zniżek, które po części wynikały z słabego zamknięcia wczorajszej sesji na Wall Street oraz mieszanych uczuć jakie wiązały się z chińskim odczytem wskaźnika PMI dla sektora przemysłu. Ten bowiem lekko wzrósł, ale subindeks produkcyjny kontynuował spadek do 50,7 pkt. czyli pięciomiesięcznego minimum.

Sił do zwyżek nie wystarczyło jednak na wiele, a jedynie około godzinę po publikacji danych z Niemiec. Później zaczęła się męcząca konsolidacja, która trwała do końca sesji i w wyniku której początkowy dorobek został nieco zredukowany do zwyżki o zaledwie 0,2%. Obroty wciąż nie były zbyt duże i sugerujące chęć wyciszenia po udanej wtorkowej sesji.

dtw37xz

Relatywnie słabo radziły sobie banki, którym szkodzić mógł dzisiaj opublikowany raport z ostatniego posiedzenia RPP, przypominający o realnej możliwości dalszych obniżek stóp. Nieźle radziły sobie akcje Orange PolskaOrange Polska (Zobacz notowania spółki ») i to mimo publikacji nieco słabszych od oczekiwań wyników. Jak widać, rynek był bardziej pesymistycznych w swym nastawieniu od analityków i nagrodził spółkę za brak prawdziwie negatywnego zaskoczenia, które w przeszłości się jej zdarzało.

Łukasz Bugaj
DM BOŚ

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

dtw37xz

Podziel się opinią

Share
dtw37xz
dtw37xz