Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

13.01. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu rynki skupiały się na trwającym kryzysie politycznym w Turcji, a także na danych z gospodarki realnej Czech, Turcji i Węgier. W...

13.01. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu rynki skupiały się na trwającym kryzysie politycznym w Turcji, a także na danych z gospodarki realnej Czech, Turcji i Węgier. W rozpoczynającym się tygodniu istotne będą dane o węgierskiej inflacji.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Poniedziałek: CPI w Rumunii w grudniu.

Wtorek: turecki bilans płatniczy w listopadzie.

Środa: CPI na Węgrzech w grudniu i bezrobocie w Turcji w październiku.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,60 proc. do 27,37 za euro, forint umocnił się o 0,16 proc. do 298,296 za euro, a turecka lira umocniła się o 0,06 proc. do 2,96 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,44 proc. do poziomu 4,148 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 1,61 proc. do poziomu 1009,36 pkt, węgierski BUX wzrósł o 2,55 proc. do poziomu 19.101,72 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 2,95 proc. do 67.912,11 pkt., a WIG spadł o 3,30 proc. do poziomu 49.796,50 pkt.


TURCJA

KRYZYS POLITYCZNY MOŻE SZKODZIĆ RYNKOM I GOSPODARCE

Po pierwszym posiedzeniu zrekonstruowanego rządu Turcji, w którym premier Recep Tayyip Erdogan wymienił 10 ministrów, wicepremier Bulent Arinc powiedział, że skandal korupcyjny kosztował już turecką gospodarkę ponad 100 mld dolarów. Arinc wyjaśnił, że koszty te wynikły ze spadku notowań tureckiej waluty i zawirowań na giełdzie.

Na skutek policyjnego dochodzenia zatrzymano kilkadziesiąt osób, w tym synów trzech ministrów, konieczna była też rekonstrukcja rządu i wymiana 10 ministrów. Skandal korupcyjny, związany m.in. z przetargami w budownictwie, wyszedł na jaw w połowie grudnia, na kilka miesięcy przed wyborami lokalnymi uważanymi za test dla szefa rządu i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Turecki rząd kontynuował czystkę w policji w związku z policyjnym śledztwem w sprawie korupcji w kręgach władzy. Na mocy dekretu ministra spraw wewnętrznych zwolnionych zostało 16 lokalnych szefów policji. Od pierwszej fali zatrzymań pod koniec ubiegłego roku pracę straciło kilkuset policjantów.

"Połączenie słabej liry, wyższych stóp procentowych i wyższej premii za ryzyko polityczne wskazuje, że są znaczne ryzyka dla naszej prognozy wzrostu PKB o 3,5 proc. w tym roku. W scenariuszu utrzymującego się napięcia politycznego w I połowie 2014 r., wzrost PKB może spowolnić w tym roku do 2,0-2,5 proc." - napisano w komentarzu Bank of America/Merrill Lynch.

"W warunkach politycznego kryzysu słabnie popyt krajowy, dlatego bankowi centralnemu trudno będzie podnosić stopy procentowe. Jednak jeśli tego nie zrobi, lira będzie narażona na dalsze osłabienie" - dodano.

INFLACJA POWYŻEJ PROGNOZ I CELU BANKU CENTRALNEGO

Inflacja w grudniu wzrosła do 7,4 proc. rdr z 7,3 proc. rdr w poprzednim miesiącu. W ujęciu mdm inflacja wzrosła o 0,46 proc. wobec oczekiwań wzrostu o 0,4 proc. Turecki bank centralny prognozował, że inflacja wyniesie 6,8 proc. Cel inflacyjny w Turcji to 5 proc.

"Podwyżki podatków od Nowego Roku dodadzą 0,7-1,0 pkt. proc. do inflacji, w zależności od zachowania firm tytoniowych. To, w połączeniu z ostrym osłabieniem liry jeszcze bardziej komplikuje perspektywy inflacji. Obecnie spodziewamy się, że na koniec roku będzie ona w przedziale 7,5-8,0 proc. rdr" - napisano w komentarzu powiązanego z BNP Paribas Trk Ekonomi Bankasi (TEB).

Poprzednio TEB spodziewał się, że CPI na koniec 2014 r. wyniesie 6,8 proc.

PRODUKCJA WZROSŁA SILNIEJ OD OCZEKIWAŃ

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 4,6 proc. rdr wobec oczekiwań ekonomistów 4,2 proc. rdr. Po dostosowaniu sezonowym i o dni robocze produkcja wzrosła o 2,8 proc. mdm po spadku o 3 proc. mdm w październiku. Po dostosowaniu o dni robocze produkcja wzrosła o 4,7 proc. rdr.


CZECHY

ROŚNIE INFLACJA, PRODUKCJA, SPRZEDAŻ I NADWYŻKA HANDLOWA, A RECESJA SIĘ SKOŃCZYŁA

Inflacja w grudniu wyniosła 1,4 proc. rdr wobec 1,1 proc. w listopadzie i 1,3 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. W ujęciu mdm inflacja wyniosła 0,4 proc. wobec konsensusu 0,3 proc.

Ekonomiści w komentarzach oceniają, że wzrost inflacji to pierwsze efekty interwencji banku centralnego osłabiającego koronę.

Średnioroczna inflacja w 2013 r. wyniosła 1,4 proc., co jest najniższym wynikiem od 2009 r.

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 6,2 proc. rdr wobec oczekiwań 3,5 proc rdr.

Czeski Urząd Statystyczny kolejny raz zrewidował w górę dane o dynamice PKB w III kw. 2013 r. Najnowszy odczyt wskazuje na wzrost o 0,2 proc. kdk, poprzedni wskazywał na spadek o 0,1 proc. kdk, a pierwszy wstępny szacunek (tzw. flash) wskazywał na spadek o 0,5 proc. kdk.

Stopa bezrobocia w grudniu, zgodnie z oczekiwaniami, wzrosła do 8,2 proc. z 7,7 proc. w listopadzie. Ekonomiści Erste tłumaczą to głównie efektami sezonowymi.

"Z punktu widzenia polityki pieniężnej dane nie powinny nic zmienić w nastawieniu banku centralnego do obecnej interwencji" - napisano w komentarzu UniCredit. Bank spodziewa się wzrostu PKB w IV kw. o 0,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 6,1 proc. rdr wobec oczekiwań wzrostu o 1,5 proc. Po dostosowaniu sezonowym wzrost wyniósł 7,8 proc. rdr.

"Fantastyczny odczyt raczej się nie powtórzy, gdyż listopadowy skok zapewne wynikał z +panicznych zakupów+ zanim wpływ słabszej korony po interwencji banku centralnego podniesie inflację kosztową" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Bilans handlowy wykazał w listopadzie rekordową nadwyżkę 1,41 mld euro wobec nadwyżki 1,23 mld euro w październiku.

"Wkład eksportu netto do PKB w IV kw. 2013 r. w ujęciu kdk sprawi, że dynamika zapewne będzie dodatnia" - napisano w komentarzu Erste Group.

NOWY RZĄD MOŻE BYĆ POWOŁANY DO KOŃCA STYCZNIA

Trzy czeskie partie polityczne - CzSSD, partia ANO miliardera Andreja Babisza i Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CzSL) - podpisały 6 stycznia porozumienie w sprawie utworzenia centrolewicowej koalicji rządowej.

Prezydent Czech Milosz Zeman poinformował, że w najbliższych dniach nominuje na premiera przywódcę Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslava Sobotkę. Dał też do zrozumienia, że cały gabinet zostanie nominowany do końca bm. Prezydent dodał, że ma zastrzeżenia do niektórych kandydatów na ministrów, ale "bardzo realistyczne" jest oczekiwanie, iż pełny gabinet otrzyma nominacje do końca stycznia.


WĘGRY

DANE ZA XI MIESZANE, ALE POTWIERDZAJĄ OŻYWIENIE GOSPODARCZE

Produkcja przemysłowa w listopadzie, po dostosowaniu o dni robocze, wzrosła o 5,8 proc. rdr, a mdm spadła o 0,5 proc. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 6,9 proc. rdr. Produkcja niedostosowana o dni robocze wzrosła o 3,5 proc. rdr.

"W 2014 r. przemysł może urosnąć o ok. 4 proc. rdr" - napisano w komentarzu Erste Group.

Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,9 proc. rdr, powyżej oczekiwań.

"Ogólnie dane te są spójne z naszą oceną, że ożywienie ma mocne podstawy. Ponieważ jesteśmy wciąż we wczesnej fazie przyspieszenia PKB, Rada Polityki Pieniężnej zapewne utrzyma gołębie nastawienie tak długo, na ile pozwoli sentyment rynków" - napisano w komentarzu Bank of America/Merrill Lynch.

Bank BNP Paribas zwraca uwagę, że struktura wzrostu staje się w coraz większym stopniu oparta na popycie krajowym.

Bezrobocie w okresie wrzesień-listopad obniżyło się do 9,3 proc. W listopadzie liczba zatrudnionych przekroczyła 4 mln.

"Przyspieszenie gospodarki wskazuje, że w kolejnych miesiącach bezrobocie nadal będzie się obniżało" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Bilans handlowy w listopadzie osiągnął nadwyżkę 804 mln euro. Eksport wyrażony w euro wzrósł o 0,8 proc. rdr, a import spadł o 2,6 proc. rdr

"Spodziewamy się, że w 2013 r. wzrost PKB wyniósł 0,9 proc., a w tym roku wyniesie 2,0 proc." - napisano w komentarzu ING.

"RE-MADZIARYZACJA" BANKÓW MOŻLIWA

Węgierskie media donoszą, że węgierski Szechenyi Bank, w którym część udziałów ma państwo, chce odkupić od Raiffeisen Bank International jego węgierski oddział.

MOŻLIWE DALSZE OBNIŻKI STÓP PROC.

Wiceprezes banku centralnego Adam Balog ocenił, że jest przestrzeń do dalszych obniżek głównej stopy procentowej, nawet do 2,5 proc. w tym roku. Obecnie bazowa stopa wynosi 3,0 proc. i jest to najniższy poziom w historii.


RUMUNIA

STOPY PROC. W DÓŁ O 25 PB

Rumuński Bank Narodowy (NBR) zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów obniżył stopę bazową o 25 pb do 3,75 proc. Jednocześnie NBR obniżył stopę rezerwy obowiązkowej z 15 do 12 proc. dla depozytów w leju rumuńskim i z 20 do 18 proc. dla depozytów w walutach zagranicznych.

NBR poinformował, że spodziewa się dalszych spadków inflacji w I połowie roku.

"Spodziewamy się kolejnej obniżki o 25 pb na posiedzeniu w lutym. Ponadto spodziewamy się dalszych obniżek stóp rezerwy obowiązkowej" - napisano w komentarzu Barclays Capital.

Ekonomiści Capital Economics spodziewają się "przynajmniej jeszcze jednej obniżki o 25 pb".

(PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)