Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

20.01. Warszawa (PAP) - Po zeszłotygodniowych danych o inflacji na Węgrzech i bilansie płatniczym Turcji, w rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na decyzjach...

20.01. Warszawa (PAP) - Po zeszłotygodniowych danych o inflacji na Węgrzech i bilansie płatniczym Turcji, w rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na decyzjach węgierskiego i tureckiego banku centralnego.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

We wtorek decyzje tureckiego i węgierskiego banku centralnego.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,28 proc. do 27,48 za euro, forint osłabił się o 0,75 proc. do 300,630 za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,96 proc. do 3,01 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,30 proc. do poziomu 4,161 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 1,76 proc. do poziomu 1.027,10 pkt, węgierski BUX wzrósł o 0,81 proc. do poziomu 19.255,65 pkt. Turecki XU100 spadł o 3,35 proc. do 65.635,03 pkt., a WIG wzrósł o 2,27 proc. do poziomu 50.925,12 pkt.


TURCJA

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE O C/A

W listopadzie deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 3,9 mld USD wobec 4,2 mld USD oczekiwanych przez ekonomistów. Skumulowany 12-miesięczny deficyt wyniósł 60,8 mld USD, czyli ok. 7,4 proc. PKB.

Ekonomiści ING zwracają uwagę, że handel złotem zaburza statystyki. W listopadzie 2013 r. Turcja była importerem netto złota, na skalę 800 mln USD, podczas gdy rok temu była eksporterem na sumę 400 mln USD.

W ocenie banku Goldman Sachs dane o C/A to "wstępne oznaki zewnętrznego równoważenia" gospodarki. Bank spodziewa się, że na koniec roku deficyt C/A obniży się do ok. 5,5 proc. PKB z 7,4 proc. na koniec 2013 r.

Z kolei powiązany z BNP Paribas bank TEB przewiduje, że deficyt C/A w tym roku utrzyma się na poziomie zbliżonym do 7 proc. PKB.

"Roczne rachunki za import energii to ok. 50 mld USD, więc Turcja musi zwiększyć nadwyżkę w sektorach nieenergetycznych. Jeśli nie będzie znacznej obniżki cen ropy albo recesji, spodziewamy się, że deficyt C/A Turcji pozostanie wysoki, ok. 7 proc. PKB, co naraża kraj na zmiany w apetycie na ryzyko" - napisano w komentarzu bank TEB.

Bank Morgan Stanley spodziewa się, że lira pozostanie pod presją na osłabienie.

"Deficyt C/A zapewne będzie się stopniowo obniżał ku 6 proc. PKB. Przy wysokich potrzebach zewnętrznego finansowania, waluta pozostanie pod presją na osłabienie, a kluczowe dla kursu liry będzie naszym zdaniem zachowanie banku centralnego" - napisano w komentarzu Morgan Stanley.

"Nie spodziewamy się obniżenia ratingu Turcji, ale ostatnie wydarzenia w polityce znacząco zwiększyły ryzyko kredytowe" - dodano.

Bank UniCredit spodziewa się zacieśnienia polityki pieniężnej na następnym posiedzeniu tureckiego banku centralnego.

"W listopadowych danych o tureckim bilansie płatniczym są pozytywy, ale również dużo dowodów na to, że potrzebne jest dalsze dostosowanie. By wygładzić to dostosowanie, bank centralny w przyszłym tygodniu może podnieść lombardową stopę ON" - napisano w komentarzu UniCredit.

SPADEK STOPY BEZROBOCIA I STOPY AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

W październiku dostosowana sezonowo stopa bezrobocia spadła o 0,3 pkt. proc. do 9,9 proc., a w sektorze pozarolniczym spadła o 0,4 pkt. proc. do 12,1 proc.

Ekonomiści tureckiego banku TEB zwracają uwagę na obniżenie się stopy aktywności zawodowej o 0,3 pkt. proc. do 50,6 proc., co ich zdaniem częściowo tłumaczy obniżenie się stopy bezrobocia.

DEFICYT BUDŻETOWY W '13 WYNIÓSŁ 1,2 PROC. PKB

Deficyt centralnego budżetu w 2013 r. wyniósł 1,2 proc. PKB, zgodnie z ogłoszonym w październiku celem rządu i 1 pkt proc. poniżej celu ogłoszonego na początku roku.

Pierwotne saldo budżetu wykazało w 2013 r. nadwyżkę 1,9 proc. PKB. --------------------

WĘGRY

SPADEK CPI

CPI w grudniu obniżył się o 0,5 proc. mdm, a w ujęciu rdr wyniósł 0,4 proc. wobec 0,9 proc. rdr w listopadzie. Dane są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów.

Ekonomiści Erste Group zwracają uwagę na 11,1-proc. spadek regulowanych cen energii.

"Dezinflacja, choć napędzana głównie cięciami cen administrowanych, będzie wspierała dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Spodziewamy się kolejnej obniżki o 20 pb w tym miesiącu, co obniży główną stopę do 2,80 proc." - napisano w komentarzu BNP Paribas.

BNP Paribas spodziewa się, że w IV kw. 2014 r. główna stopa procentowa spadnie do 2,5 proc., na czym obniżki się zakończą.

Po danych Barclays Capital zwiększył skalę prognozowanych cięć stóp procentowych. Obecnie spodziewa się, że bank centralny (NBH) doprowadzi stopę referencyjną do 2,5 proc., wobec 2,8 proc. prognozowanych poprzednio.

"Sądzimy jednak, że NBH spowolni tempo miesięcznych obniżek do 10-15 pb" - zaznaczono w komentarzu Barclays.

Z kolei zdaniem węgierskiego banku OTP inflacja w 2014 r. może się utrzymywać w przedziale 0-0,5 proc. rdr, z czego wynika, że cykl podwyżek nie zacznie się przed 2015 r.

ROSJA I WĘGRY PODPISAŁY POROZUMIENIE WS. NOWYCH REAKTORÓW W PAKS

Rosja i Węgry podpisały we wtorek porozumienie międzyrządowe o budowie dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Porozumienie podpisano po rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro (13,7 mld dol.) - poinformował we wtorek szef rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko. Zaznaczył przy tym, że w stadium końcowym jest porozumienie między ministerstwami finansów obu państw o warunkach kredytu. Tymczasem w Budapeszcie szef kancelarii premiera Janos Lazar powiedział, że rosyjska pożyczka jest rozłożona na 30 lat.


CZECHY

C/A W X'13 NIESPODZIEWANIE ZANOTOWAŁ PIERWSZY DEFICYT OD IV'13

W październiku Czechy zanotowały 7,26 mld CZK deficytu na rachunku obrotów bieżących wobec 7,76 mld CZK nadwyżki we wrześniu. Był to pierwszy deficyt C/A od kwietnia 2013 r. Ekonomiści spodziewali się w październiku nadwyżki 8 mln CZK.


RUMUNIA

CPI KOŃCZY ROK NIEZNACZNIE POWYŻEJ DOLNEGO PASMA ODCHYLEŃ OD CELU

Inflacja CPI w grudniu zgodnie z oczekiwaniami obniżyła się do 1,6 proc. rdr z 1,8 proc. w listopadzie. Jest to rekordowo niski poziom inflacji. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5 proc. z pasmem odchyleń plus/minus 1 pkt proc.

Bank ING spodziewa się, że w styczniu CPI spadnie poniżej 1 proc. rdr., a w II połowie roku bank spodziewa się wzrostu CPI, wraz z "normalizacją dynamiki cen żywności i dalszym dostosowaniem cen regulowanych".

ING spodziewa się "nieznacznego zacieśnienia" polityki pieniężnej rumuńskiego banku narodowego w II połowie roku.(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)