Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

04.11. Warszawa (PAP) - Wydarzeniem poprzedniego tygodnia była obniżka stóp procentowych na Węgrzech o 20 pb do rekordowo niskiego poziomu 3,4 proc. Inwestorzy obserwowali również...

04.11. Warszawa (PAP) - Wydarzeniem poprzedniego tygodnia była obniżka stóp procentowych na Węgrzech o 20 pb do rekordowo niskiego poziomu 3,4 proc. Inwestorzy obserwowali również powyborczy kryzys w Czechach. W rozpoczynającym się tygodniu istotne będą dane gospodarcze oraz posiedzenie czeskiego banku centralnego.

W poniedziałek dane o CPI w Turcji w październiku.

We wtorek wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej w Czechach oraz decyzja rumuńskiego banku centralnego. Ekonomiści spodziewają się obniżki o 50 pb do 4,0 proc.

W środę wrześniowe dane z Czech o produkcji przemysłowej oraz o bilansie w handlu zagranicznym, a także wstępne dane o sprzedaży detalicznej na Węgrzech we wrześniu.

W czwartek decyzja czeskiego banku centralnego. Ekonomiści spodziewają się utrzymania głównej stopy procentowej na poziomie 0,05 proc.

W piątek dane o bezrobociu w Czechach w październiku oraz o węgierskiej i tureckiej produkcji przemysłowej we wrześniu.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,56 proc. do 25,8266 za euro, forint osłabił się o 1,78 proc. do 297,4 za euro, a turecka lira umocniła się o 0,79 proc. do 2,7177 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,42 proc. do poziomu 4,1950 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 2,39 proc. do poziomu 1014,44 pkt., węgierski BUX spadł o 0,12 proc. do poziomu 18.827,03 pkt. Turecki XU100 spadł o 3,49 proc. do 76.501,25 pkt., a WIG spadł o 0,52 proc. do poziomu 53.607,86 pkt.


WĘGRY

OBNIŻKA STÓP PROC. O 20 PB, EKONOMIŚCI SPODZIEWAJĄ SIĘ KOLEJNYCH

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny obniżył stopy procentowe o 20 pb do 3,4 proc. Było to piętnaste posiedzenie z rzędu, na którym obniżono stopy.

Zdaniem ekonomistów ING cykl obniżek może się zatrzymać na poziomie 3,0 proc. Podobnego zdania jest Erste Group.

"Sądzimy, że fundamenty gospodarki uzasadniają dalsze obniżki stóp, gdyż oczekiwania co do początku ograniczania przez Fed programu zakupów przeniosły się na marzec przyszłego roku, a inflacja na Węgrzech utrzymuje się w pobliżu historycznych minimów" - napisano w komentarzu Erste.

"Spodziewamy się, że obecna ścieżka zostałaby zaburzona tylko w przypadku radykalnego pogorszenia nastrojów rynkowych" - zaznaczono.

CPI we wrześniu na Węgrzech wyniósł 1,4 proc. rdr.

Ekonomiści BNP Paribas zwracają uwagę, że zdaniem węgierskiej RPP luka popytowa wciąż jest stosunkowo duża, a stopa bezrobocia powyżej długoterminowych poziomów wynikających z czynników strukturalnych.

"Spodziewane ożywienie wynikać będzie ze wzrostu popytu zewnętrznego, podczas gdy popyt krajowy pozostanie słaby" - napisano w komentarzu BNP.

"To uzasadnia pogląd władz pieniężnych, że presje inflacyjne pozostaną ograniczone, co pozwala na dalsze luzowanie" - dodano.

Jednocześnie BNP zauważa, że CPI w II połowie 2014 r. zacznie przyspieszać w związku z wygaśnięciem skutków obniżek cen energii.

Także bank OTP spodziewa się, że do końca roku stopa referencyjna spadnie do 3,0 proc.

STOPA BEZROBOCIA W DÓŁ

Stopa bezrobocia w okresie lipiec-wrzesień wyniosła 9,8 proc. wobec 9,9 proc. w okresie czerwiec-sierpień. W ujęciu rdr stopa bezrobocia spadła o 0,6 pkt. proc. Zatrudnienie w III kw. wzrosło o 54 tys.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu zatrudnienia w II połowie 2013 r.


CZECHY

POWYBORCZY KRYZYS POLITYCZNY

Wewnętrzne konflikty w CzSSD całkowicie zablokowały proces tworzenia rządu. Zamiast budować koalicję rządową, Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) prowadzi walki wewnątrzpartyjne. Mimo, że wygrała niedawne wybory parlamentarne, jest bliska rozpadu. Liderzy pozostałych ugrupowań nie wiedzą, z kim rozmawiać o tworzeniu koalicji.

Po pierwszym posiedzeniu klubu poselskiego CzSSD partia podzieliła się na dwa obozy: deputowanych popierających obecnego szefa partii Bohuslava Sobotkę oraz zwolenników Michała Haszka, który wzywa Sobotkę do odejścia. We wtorek wieczorem wobec impasu w partii ostatecznie rozpadł się zespół negocjacyjny, który miał prowadzić rozmowy z potencjalnymi koalicjantami. Liderzy pozostałych partii nie mogą podjąć rozmów na temat koalicji.

Już dzień po przedterminowych wyborach parlamentarnych, zakończonych w sobotę, biuro polityczne CzSSD wezwało Sobotkę do ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego. Jednocześnie usunięto go z zespołu negocjacyjnego. Władze partii obwiniają go za fatalny wynik wyborczy - 20,45 procent.

W październikowych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Czechach zwyciężyła Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD), uzyskując 20,45 proc. głosów. W Izbie Poselskiej znajdzie się łącznie siedem ugrupowań.

Zgodnie z danymi Czeskiego Urzędu Statystycznego na drugim miejscu znalazł się ruch polityczny ANO 2011, który uzyskał 18,65 proc. głosów. Kolejne miejsca zdobyły: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCzM) - 14,91 proc., Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) - 11,99 proc., Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) - 7,72 proc., Ruch Świt Bezpośredniej Demokracji Tomia Okamury - 6,88 proc., Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CzSL) - 6,78 proc.

MF PODNIOSŁO PROGNOZY DYNAMIKI PKB

Czeski resort finansów podniósł prognozę wzrostu PKB w 2014 r. do 1,3 proc. z 0,8 proc. Obecna prognoza na 2013 r. to spadek o 1,0 proc. wobec spadku o 1,5 proc. prognozowanego wcześniej.

Ministerstwo spodziewa się, że deficyt sektora finansów publicznych w tym i przyszłym roku wyniesie 2,9 proc. PKB.

PMI W X W GÓRĘ

W październiku wskaźnik PMI dla Czech wzrósł do 54,5 pkt. z 53,4 pkt. we wrześniu.


TURCJA

WZRÓSŁ DEFICYT HANDLOWY

Deficyt handlowy we wrześniu wyniósł 7,5 mld USD wobec 7,02 mld USD w sierpniu i wobec 6,97 mld USD we wrześniu 2012 r. Ekonomiści oczekiwali deficytu na poziomie 7,6 mld USD. Od początku roku deficyt wzrósł o 17,3 proc. do 75,13 mld USD.

Eksport wzrósł o 1,3 proc. do 13,1 mld, a import o 3,5 proc. do 20,6 mld USD.

Przychody z turystyki wzrosły w III kwartale o 4,7 proc. do 11,6 mld USD.

BANK CENTRALNY SYGNALIZUJE MOŻLIWOŚĆ DALSZEGO ZACIEŚNIENIA POLITYKI PIENIĘŻNEJ

Prezes tureckiego banku centralnego Erdem Basci poinformował, że jeśli będzie potrzeba, to bank dalej będzie zacieśniał politykę pieniężną, a w skutek ostrożnej polityki banku lira może się umacniać. Jednak obecnie, zdaniem Basciego, nie ma potrzeby dostosowywania tzw. korytarza stóp procentowych.

W ocenie ekonomistów podczas konferencji Basci zwiększył wagę przykładaną do ograniczania inflacji.

Basci zapowiedział też na grudzień działania mające zwiększyć przewidywalność działań banku centralnego.

TUNEL POD BOSFOREM OTWARTY

Turcja uroczyście otworzyła we wtorek tunel kolejowy pod Cieśniną Bosfor w Stambule, który połączył europejską i azjatycką część kraju. Inwestycja została dofinansowana przez kapitał japoński i należy do strategicznych projektów władz w Ankarze.

W ubiegłym tygodniu poinformowano również o ukończeniu technicznych negocjacji turecko-japońskich w sprawie budowy elektrowni atomowej w Synopie. Projekt, wart 22 mld USD, ma zostać ukończony w ciągu dekady.

SPADEK PMI W X

W październiku wskaźnik PMI w Turcji obniżył się do 53,3 pkt. Z 54,0 pkt. we wrześniu.(PAP)

fdu/ tdj/ awl/ ro/ jba/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)