Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia
03.06. Warszawa (PAP/int.) - W rozpoczynającym się tygodniu w regionie kolejne publikacje makro m.in. dynamika sprzedaży detalicznej w Czechach, produkcja przemysłowa na Węgrzech...
03.06. Warszawa (PAP/int.) - W rozpoczynającym się tygodniu w regionie kolejne publikacje makro m.in. dynamika sprzedaży detalicznej w Czechach, produkcja przemysłowa na Węgrzech oraz końcowe publikacje PKB za I kwartał tych gospodarek. Ubiegły tydzień był ważny dla Węgier, bowiem przyniósł nowy poziom stóp - podstawowa została zredukowana do 4,5 proc. Dodatkowo zdjęto z Węgier procedurę nadmiernego deficytu.
W poniedziałek na Węgrzech publikacja danych dotyczących bilansu handlowego za marzec oraz wskaźnik inflacji w Turcji za maj.
We wtorek w Czechach końcowa publikacja wskaźnika PKB za I kwartał.
W środę w Czechach publikacja danych dotyczących sprzedaży detalicznej w kwietniu. Prognoza mówi o wzroście o 0,7 rdr. Dodatkowo opublikowane w środę będą: czeski deficyt obrotów bieżących za I kwartał oraz bułgarski wskaźnik wzrostu PKB w I kwartale tego roku.
W czwartek na Węgrzech publikacja końcowej dynamiki wzrostu PKB za I kwartał.
W piątek na Węgrzech dane o produkcji przemysłowej za kwiecień. W marcu wzrosła ona w ujęciu mdm o 0,4 proc., a rdr spadła o 0,7 proc.
RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU
W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,76 proc. do poziomu 25,7229 za euro, forint osłabił się o 2,36 proc. do 296,13 poziomu za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,42 proc. do 2,4225 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 1,86 proc. do poziomu 4,2747 za euro.
Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 1,39 proc. do 957,86, węgierski BUX wzrósł o 0,41 proc. do 19.262,77 pkt., a turecki XU100 spadł o 5,52 proc. do 85.990,01 pkt. WIG w tym czasie wzrósł o 3,60 proc. do 47.806,34 pkt.
WĘGRY
STOPY PROC. W DÓŁ O 25 PB
Na majowym posiedzeniu węgierski bank centralny (NBH), zgodnie z oczekiwaniami, ponownie obniżył stopy procentowe o 25 pb do poziomu 4,5 proc.
"Do lipca spodziewamy się dalszych obniżek o 50 pb, ale potem Rada Monetarna wstrzyma cykl łagodzenia, gdyż przyspieszający wzrost gospodarczy uczyni dalsze łagodzenie polityki pieniężnej niepotrzebnym" - napisano w komentarzu BNP Paribas.
Prognoza BNP Paribas jest zbieżna z prognozą Erste Group. Także grupa analityczna Capital Economics spodziewa się, że główna stopa procentowa spadnie w kolejnych miesiącach do 4,0 proc., ale potem spodziewa się podwyżek o 125 pb przed końcem roku.
"Wciąż niepokoimy się o trwałość obecnego cyklu łagodzenia. Biorąc pod uwagę ryzyko ponownego zaognienia się kryzysu w strefie euro oraz nieprzewidywalność krajowej polityki, węgierskie aktywa, w tym forint, są bardzo narażone na zmiany nastrojów" - napisano w komentarzu CE.
"Sądzimy, że NBH będzie zmuszony podnosić stopy przed końcem roku, by wesprzeć forinta" - dodano.
W V POPRAWA NASTROJÓW, WSKAŹNIK GKI NAJWYŻEJ OD 22 MIESIĘCY
Wskaźnik nastrojów w gospodarce instytutu GKI w maju wyniósł -16,7 wobec -21,7 w kwietniu i jest na najwyższym poziomie od 22 miesięcy.
Wskaźnik nastrojów konsumentów wzrósł do -34,4 z -38,9, a wskaźnik nastrojów przedsiębiorców wzrósł do -10,5 z -15,6 pkt.
WĘGRY BEZ PROCEDURY NADMIERNEGO DEFICYTU
Węgry znalazły się pośród pięciu krajów, obok Litwy, Łotwy, Rumunii oraz Włoch, z których Komisja Europejska zarekomendowała zdjęcie procedury nadmiernego deficytu. KE wzięła pod uwagę to, że deficyt budżetowy Węgier pozostanie poniżej referencyjnej wartości 3 proc. PKB, odpowiednio na poziomie 2,7 proc. PKB w 2013 roku oraz 2,9 proc. PKB w 2014 roku. Dodatkowo, według węgierskiego programu konwergencji, w 2013 roku relacja długu do PKB będzie kontynuowała spadek: odpowiednio do 78,1 proc. w 2013 roku do 77,2 proc. w 2014 roku z 82 proc. odnotowanych w 2010 roku. KE spodziewa się jednak wyższego wskaźnika długu o 1 pkt proc. wobec prognoz rządowych. Analitycy podkreślają, że zniesienie procedury będzie miało pozytywny wpływ na podniesienie wizerunku kraju w oczach inwestorów, jak również pośredni wpływ na węgierską gospodarkę poprzez stabilizację rynku. Węgry były objęte EDP przez 9 lat, czyli od czasu ich akcesji w 2004 rok do Unii Europejskiej.
BEZROBOCIE LUTY-KWIECIEŃ 11 PROC.
Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie luty-kwiecień 2013 r. wyniosła średnio 11,0 proc. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik bezrobocia wyniesie w tym okresie 11,6 proc. Wcześniej, w I-III 2013, stopa bezrobocia wyniosła średnio 11,8 proc. Urząd statystyczny uwzględnia przy wyliczeniach stopy bezrobocia osoby zdolne do aktywności zawodowej w wieku 15-74 lata.
CZECHY
NAJWCZEŚNIEJ DO STREFY EURO W 2019 ROKU
Gubernator banku centralnego Czech Miroslav Singer powiedział, że Czechy w strefie euro wstąpią najwcześniej w 2019 r. "Czechy nie mają powodu, aby spieszyć się z wprowadzeniem euro" - powiedział Singer podczas konferencji prasowej w środę w Pradze.
Natomiast prezydent Czech Milos Zeman ocenił wcześniej, że przyjęcie euro przez Czechy możliwe jest w ciągu 5 lat
TURCJA
UŻYCIE MOCY PRODUKCYJNYCH W GÓRĘ
W maju dostosowany sezonowo stopień użycia mocy produkcyjnych wzrósł do 74,6 proc. wobec 74,3 proc. w kwietniu.
HANDEL ZAGRANICZNY
Deficyt w handlu zagranicznym w kwietniu wyniósł 10,3 mld dolarów wobec 7,39 mld dolarów w marcu, czyli był bardzo bliski prognoz mówiących o deficycie na poziomie 7,8 mld dolarów.
ZAMIESZKI PRZESZŁY PRZEZ TURCJĘ
Do wczesnych godzin rannych w poniedziałek trwały starcia tureckiej policji z demonstrantami w centrum Stambułu oraz w Izmirze, gdzie protestujący podpalili biura rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Antyrządowe protesty rozpoczęły się w piątek.
Bodźcem do wybuchu największych od lat antyrządowych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W piątek policja podjęła interwencję przeciwko osobom, okupującym w namiotach park przy placu w celu niedopuszczenia do wycinki drzew w tym miejscu.
W niedzielę premier Recep Tayyip Erdogan potwierdził, że ma być tam wybudowany meczet, czym - jak komentują agencje - rozdrażnił demonstrantów zarzucających premierowi i jego powiązanej z ruchem islamistycznym AKP zapędy autorytarne i próbę islamizacji kraju. Wcześniej pojawiały się informacje, że plany rekonstrukcji obejmują budowę również centrum handlowego.
Od piątku tureckie siły bezpieczeństwa zatrzymały ponad 1700 demonstrantów, ale większość z nich zwolniono po przesłuchaniu i ustaleniu tożsamości - poinformował w niedzielę szef MSW Muammer Guler. Dodał, że w całym kraju od wtorku zorganizowano w sumie 235 demonstracji w 67 miastach. Prawie 60 cywilów i 115 policjantów zostało rannych - głoszą oficjalne statystyki, jednak organizacje pozarządowe i broniące praw człowieka mówią o tysiącu rannych.
Amnesty International poinformowała nawet o dwóch ofiarach śmiertelnych demonstracji, ale danych tych nie potwierdzono oficjalnie.
RUMUNIA
WZROST DEFICYTU BUDŻETOWEGO
Deficyt budżetowy po kwietniu wyniósł 1,2 proc. prognozowanego na 2013 r. PKB, wobec 0,7 proc. PKB po marcu i wobec 0,9 proc. PKB w analogicznym okresie 2012 r. - poinformowało rumuńskie ministerstwo finansów.
Ekonomiści Erste jako jedną z przyczyn przyrostu deficytu wskazują przesunięcia płac w sektorze publicznym związane z prawosławną Wielkanocą. (PAP)
fdu/ kba/ aj/ ana/