Trwa ładowanie...
d3y4y9s

Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

09.12. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na danych o tureckim PKB i o inflacji na Węgrzech. W poprzednim tygodniu prezydent Rumunii odmówił...

d3y4y9s
d3y4y9s

09.12. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na danych o tureckim PKB i o inflacji na Węgrzech. W poprzednim tygodniu prezydent Rumunii odmówił podpisania umowy z MFW, urzędy statystyczne Czech i Węgier zrewidowały w górę wstępne odczyty PKB za III kw., zaś inflacja w Turcji okazała się niższa od oczekiwań.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki makroekonomiczne:

Wtorek: dane o PKB w Turcji w III kw. Spodziewane jest spowolnienie wzrostu do 4,1 proc. rdr z 4,4 proc. rdr w II kw.

Środa: dane o CPI w listopadzie na Węgrzech i Rumunii (ekonomiści oczekują obniżenia się CPI na Węgrzech do 0,7 proc. rdr z 0,9 proc. w październiku oraz przyspieszenia rumuńskiego CPI do 2,2 proc. rdr z 1,9 proc.) oraz dane o bilansie płatniczym Turcji w październiku.

d3y4y9s

Czwartek: dane o węgierskim handlu zagranicznym za październik.

Piątek: dane o czeskim bilansie płatniczym za październik.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,35 proc. do 27,441 za euro, forint umocnił się o 0,35 proc. do 300,20 za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,18 proc. do 2,773 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,43 proc. do poziomu 4,1835 za euro.

d3y4y9s

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 5,52 proc. do poziomu 975,32, węgierski BUX spadł o 1,84 proc. do poziomu 18.464,46 pkt. Turecki XU100 spadł o 3,13 proc. do 73.378,44 pkt., a WIG wzrósł o 3,61 proc. do poziomu 52.727,52 pkt.


CZECHY

CPI RDR WZRÓSŁ PIERWSZY RAZ OD 5 MIESIĘCY

Czeska inflacja CPI w listopadzie zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów wzrosła do 1,1 proc. z 0,9 proc. rdr w październiku. W ujęciu mdm ceny spadły o 0,1 proc. po wzroście o 0,2 proc. w październiku.

d3y4y9s

Na początku listopada czeski bank centralny rozpoczął interwencje na rynku walutowym, by osłabić koronę. ODCZYT PKB ZREWIDOWANY W GÓRĘ

Czeski PKB w III kw. spadł o 0,1 proc. kdk i 1,3 proc. rdr wobec wcześniej szacowanego spadku o odpowiednio 0,5 i 1,6 proc. - wynika z drugiego odczytu czeskiego urzędu statystycznego.

Ekonomiści Erste spadek PKB w Czechach tłumaczą handlem zagranicznym tego kraju. Import w III kw. wzrósł o 1,8 proc. rdr, a eksport spadł o 0,2 proc.

d3y4y9s

"Dane są wciąż rozczarowaniem, ale mniejszym niż po pierwszym odczycie" - napisano w komentarzu Erste.

Bank Nomura w komentarzu do danych ocenił, że czeski PKB w 2013 r. spadnie o 1,5 proc., w 2014 r. wzrośnie o 0,4 proc., a w 2015 r. o 0,9 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA I STOPA BEZROBOCIA W GÓRĘ, SPRZEDAŻ W DÓŁ

Produkcja przemysłowa w październiku w Czechach wzrosła o 3,5 proc. rdr wobec konsensusu 2,0 proc. i po wzroście o 7,2 proc. rdr we wrześniu. Po dostosowaniu o liczbę dni roboczych produkcja wzrosła o 6 proc. rdr.

d3y4y9s

Czeska Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 7,7 proc. wobec 7,6 proc. w październiku.

Sprzedaż detaliczna w Czechach spadła w październiku o 0,6 proc. rdr wobec oczekiwań spadku o 0,3 proc. i po wzroście o 3,7 proc. w poprzednim miesiącu. Po wyłączeniu pojazdów mechanicznych i ich napraw spadła o 1,8 proc. Po dostosowaniu o liczbę dni roboczych wzrosła o 1 proc.

"Dane potwierdzają stagnację spożycia prywatnego, obserwowaną od II kw. 2013 r." - napisano w komentarzu UniCredit.


TURCJA

d3y4y9s

CPI W XI W DÓŁ DO 7,3 PROC. RDR

Turecka inflacja CPI w listopadzie spadła do 7,3 proc. rdr wobec 7,7 proc. w poprzednim miesiącu i 7,8 proc. rdr oczekiwanych przez ekonomistów. W ujęciu mdm ceny wzrosły o 0,01 proc. wobec oczekiwań wzrostu o 0,48 proc.

Inflacja bazowa obniżyła się do 7,2 proc. rdr z 7,8 proc. rdr, co Bank of America/Merrill Lynch w komentarzu tłumaczy głównie słabszym wzrostem cen usług.

"Przez większą część 2014 r. spodziewamy się, że inflacja będzie się wahała w przedziale 6-7 proc., a średnio wyniesie ok. 6,3 proc. rdr, o ile nie nastąpi istotna zmiana kursu walutowego i/lub cen energii" - napisano w komentarzu Morgan Stanley.

"Bank centralny zapewne ucieszy się z tych danych, ale sądzimy, że listopadowy odczyt nie wystarczy do zmiany jego ostrożnego nastawienia" - dodano.

Ekonomiści TEB Banku zwracają uwagę, że obniżenie się dynamiki cen wynika "bardziej z korekty cen żywności i odzieży, a nie z trendu dezinflacyjnego".

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA MDM W DÓŁ

Produkcja przemysłowa w Turcji w październiku po dostosowaniu sezonowym i o liczbę dni roboczych spadła o 3,1 proc. mdm, a w ujęciu rdr po dostosowaniu sezonowym wzrosła o 0,7 proc.


WĘGRY

DANE O WZROŚCIE PKB W III KW. ZREWIDOWANE W GÓRĘ

Na Węgrzech wzrost PKB w III kw. wyniósł 0,9 proc. kdk i 1,8 proc. rdr - podał w drugim szacunku węgierski urząd statystyczny. W pierwszym odczycie było to odpowiednio 0,8 i 1,7 proc.

"Przyspieszenie wynika z wydatków publicznych. (...) Wzrost spożycia prywatnego w ujęciu rdr był zerowy, a eksport netto nieznacznie dodatni" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Bank Erste w komentarzu do danych podtrzymał prognozy węgierskiego wzrostu PKB w tym i przyszłym roku na poziomie odpowiednio 0,8 i 1,8 proc.

"W największym stopniu do wzrostu przyczyniło się rolnictwo i budownictwo. Podtrzymujemy prognozę wzrostu 0,8 proc. na 2013 r. i 1,8 proc. na 2014 r." - napisano w komentarzu Erste.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA I SPRZEDAŻ DETALICZNA W X LEPSZE OD OCZEKIWAŃ

Węgierska produkcja przemysłowa w październiku, po dostosowaniu o dni robocze, wzrosła o 6 proc. rdr, mdm spadła o 0,5 proc. - wynika ze wstępnego szacunku. Bez dostosowania produkcja również wzrosła o 6 proc. rdr. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 4,5 proc.

"W tym roku przemysł może wzrosnąć o 1-2 proc." - napisano w komentarzu Erste.

Sprzedaż detaliczna na Węgrzech, po dostosowaniu o efekty kalendarzowe, wzrosła w październiku o 2,5 proc. rdr - wynika ze wstępnych szacunków urzędu statystycznego. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 1,1 proc.


RUMUNIA

PREZYDENT RUMUNII ODMAWIA PODPISANIA POROZUMIENIA Z MFW

Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył w poniedziałek, że nie podpisze porozumienia zawartego przez rząd z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Komisją Europejską w sprawie linii kredytowej, gdyż jest przeciwny nowemu podatkowi paliwowemu.

"Po raz pierwszy odmówiłem podpisania wynegocjowanego przez rząd memorandum (ws. porozumienia z MFW), jest to bez precedensu. Zgodnie z prawem nie może być ono przesłane zarządowi MFW, ponieważ jest to porozumienie międzynarodowe, na które zgoda prezydenta jest konieczna" - powiedział Basescu.

Poinformował też, że Rumunia jest obecnie w znacznie lepszej kondycji finansowej i nie musi podnosić podatków.

Spór dotyczy zawartego przez rząd w lipcu porozumienia w sprawie udostępnienia Rumunii linii kredytowej w wysokości 4 mld euro. Bukareszt poprosił o 24-miesięczną linię kredytową typu standby, z której jednak nie planował korzystać. Kredyt miał chronić Rumunię przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami związanymi z zawirowaniami na rynkach finansowych. Miał być formalnie zatwierdzony przez zarząd MFW w grudniu.

Zarazem w ramach porozumienia rząd rumuński zobowiązał się do obcięcia wydatków w sektorze opieki zdrowotnej oraz prywatyzacji nierentownych przedsiębiorstw państwowych. MFW uzgodnił też z rządem Rumunii plan budżetu na następny rok, który przewidywał pewne podwyżki pensji i emerytur, ale też podniesienie podatków i wprowadzenie nowego podatku paliwowego.

Basescu już zapowiedział, że nie podpisze przyszłorocznego budżetu, jeśli parlament nie wykreśli z niego podatku paliwowego. Parlament ma obradować nad budżetem we wtorek. Tymczasem deputowani koalicji rządzącej ostrzegli, że jeśli prezydent odeśle ustawę budżetową z powrotem do parlamentu, ponownie ją przyjmą, a wtedy szef państwa będzie musiał ją podpisać.

Porozumienie między Rumunią a MFW jest trzecim w ciągu ostatnich pięciu lat. W 2009 roku Rumunia uzyskała od MFW, Banku Światowego oraz UE pomoc w wysokości 20 mld euro na walkę kryzysem finansowym. Ówczesny rząd w ramach programu oszczędnościowego obniżył wtedy zarobki urzędników państwowych o 25 procent i podniósł podatek VAT z 19 do 24 procent.

CHEVRON WSTRZYMAŁ POSZUKIWANIA GAZU ŁUPKOWEGO

Amerykański koncern naftowy Chevron wstrzymał w sobotę, po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy, poszukiwania gazu łupkowego we wschodniej Rumunii, z powodu akcji protestacyjnej przeciwników szczelinowania hydraulicznego, czyli metody wydobywania tego surowca.

PKB W III KW. WZRÓSŁ O 4,1 PROC.

Wzrost PKB w Rumunii w III kw. wyniósł 4,1 proc. - wynika z drugiego odczytu. Jest to wynik zgodny z pierwszym wstępnym odczytem.(PAP)

fdu/ ana/ asa/

d3y4y9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4y9s