Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia
24.03. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu swoje decyzje ogłoszą węgierski, czeski i rumuński banki centralne. W poprzednim tygodniu turecki bank centralny utrzymał...
24.03. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu swoje decyzje ogłoszą węgierski, czeski i rumuński banki centralne. W poprzednim tygodniu turecki bank centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian.
W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:
Wtorek: decyzja węgierskiego banku centralnego.
Czwartek: decyzja czeskiego banku centralnego.
Piątek: decyzja rumuńskiego banku centralnego i stopa bezrobocia na Węgrzech.
Niedziela: Wybory samorządowe w Turcji
RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU
W poprzednim tygodniu forint osłabił się o 0,35 proc. do 312,73 za euro, czeska korona osłabiła się o 0,20 proc. do poziomu 27,38 za euro, a turecka lira umocniła się o 0,01 proc. do 3,077 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,84 proc. do poziomu 4,185 za euro.
Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 4,35 proc. do poziomu 991,54 pkt., węgierski BUX wzrósł o 3,73 proc. do poziomu 16.759,99 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 2,06 proc. do 64.579,37 pkt., a WIG wzrósł o 2,09 proc. do poziomu 50.555,93 pkt.
TURCJA
STOPY PROC. BEZ ZMIAN, CBT PATRZY NA CPI
Bank centralny Turcji (CBT) zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów pozostawił stopy procentowe bez zmian. Tygodniowa stopa repo od podwyżki na nadzwyczajnym posiedzeniu pod koniec stycznia wynosi 10 proc., a korytarz stóp ON to pasmo między 8 a 12 proc.
Bank zasygnalizował utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej w związku z pogorszeniem perspektyw inflacji. Bank centralny ocenił, że inflacja może rosnąć do czerwca, po części w związku z efektami bazy.
Bank of America/Merrill Lynch spodziewa się, że inflacja osiągnie szczyt w maju, w okolicach poziomu 9,5 proc. rdr.
"Nie spodziewamy się dalszych podwyżek w tym roku, ale rynek musi sobie uświadomić, że efektywna stopa ON na rynku międzybankowym w najbliższym czasie raczej nie zejdzie poniżej 11,5-12,0 proc." - napisano w komentarzu Bank of America/Merrill Lynch.
W ocenie Capital Economics, wobec restrykcyjnych warunków pieniężnych wzrost "ostro spowolni" w kolejnych kwartałach.
Ekonomiści ING zwracają uwagę, że CBT kładzie w komunikacie duży nacisk na inflację, ale jednocześnie ocenia, że styczniowe podwyżki stóp ograniczą ryzyka wzrostu oczekiwań inflacyjnych w średnim okresie.
"Przy niekorzystnych perspektywach cen żywności i w związku ze słabą walutą, spodziewamy się, że inflacja będzie znacznie powyżej celu 5 proc., a CBT będzie utrzymywał stopy na tych stosunkowo wysokich poziomach, a nawet może podjąć dodatkowe kroki" - napisano w nocie ING.
12-MIESIĘCZNY KROCZĄCY DEFICYT 1,2 PROC. PKB
W lutym 12-miesięczny deficyt kroczący spadł do 1,2 proc. PKB.
"Te dane sugerują, że finanse publiczne i popyt krajowy wciąż trzymają się dobrze. Jednak to, przy zachmurzonym horyzoncie politycznym, zapewne ulegnie szybkiemu pogorszeniu jeśli zrealizuje się przewidywane przez nas ostre spowolnienie cykliczne" - napisano w komentarzu BofA/ML.
STOPA BEZROBOCIA WZROSŁA NA KONIEC '13 DO 10 PROC.
Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 10 proc. wobec 9,9 proc. miesiąc wcześniej. W 2013 r. w tureckiej gospodarce utworzono 496 tys. miejsc pracy, a siła robocza powiększyła się o 515 tys. osób.
Zdaniem BofA/ML można się spodziewać pogorszenia danych z rynku pracy.
MORGAN STANLEY OBNIŻYŁ PROGNOZY WZROSTU PKB NA '14 I '15
Bank Morgan Stanley obniżył prognozę tureckiego wzrostu PKB w tym roku do 2,5 proc. z 2,9 proc., a w przyszłym do 3,9 proc. z 4,4 proc. Bank spodziewa się, że inflacja obniży się z 8,5 proc. na koniec 2014 r. do 6,8 proc. na koniec 2015 r. MS podniósł prognozę tegorocznego deficytu do 3,3 proc. PKB z 2,5 proc.
"Biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych, który spowolni dynamikę kredytu, i negatywny wpływ polityki na nastroje konsumentów i przedsiębiorców, spodziewamy się znacznego spowolnienia konsumpcji i inwestycji w tym roku" - napisano w raporcie.
"Z drugiej strony, dzięki lepszym prognozom wzrostu w Europie, dostrzegamy nieznaczną poprawę kontrybucji eksportu netto i spodziewamy się wzrostu wydatków publicznych, co będzie stymulowało popyt" - zaznaczono.
Bank zwraca uwagę na rolę czynników politycznych przed wyborami lokalnymi w marcu i sierpniowymi wyborami prezydenckimi. Bank wskazuje na protesty z lata 2013 r., dochodzenie w sprawie korupcji wśród obozu rządzącego w grudniu 2013 r. i "polaryzację społeczeństwa, zwłaszcza między obozem konserwatywnym i liberalnym/świeckim".
"Wydarzenia polityczne do tej pory dominowały, co osłabiło uwagę przykładaną do spraw makroekonomicznych" - napisano w raporcie.
WĘGRY
ORZECZENIE WĘGIERSKIEGO TK NIE KOŃCZY SPRAWY KREDYTÓW FX
Trybunał Konstytucyjny w sprawie legalności zmian w zasadach kredytów udzielonych w walutach obcych orzekł, że parlament może zmieniać umowy, ale wyłącznie w "wyjątkowych okolicznościach" i zgodnie z "praktyką sądową". Zdaniem Bank of America/Merrill Lynch to "nie wyjaśnia sytuacji".
"Orzeczenie wydano kilka miesięcy wcześniej, niż się spodziewaliśmy, ale nie rzuciło nowego światła na sprawę kredytów walutowych" - napisano w komentarzu BofA/ML.
"Spodziewamy się, że Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie w ciągu dwóch miesięcy, po czym rząd będzie negocjował rozwiązanie. Spodziewamy się zakończenia sporów prawnych latem" - dodano.
W I PRODUKCJA BUDOWLANA WZROSŁA O 15,9 PROC.
Produkcja budowlana w styczniu 2014 r. wzrosła o 15,9 proc. rdr.
"Głównym motorem wciąż są projekty finansowane z budżetu" - napisano w komentarzu BofA/ML.
WZROST PKB 2 PROC. W '14 - MFW
Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że dynamika PKB na Węgrzech w tym roku wyniesie 2 proc.
CZECHY
MF PRZESUWA ŚRODKI Z BANKU CENTRALNEGO NA RYNEK DEPOZYTOWY
Minister finansów Andrej Babis ogłosił, że resort zarządzając płynnością zamiast lokować środki w banku centralnym, będzie wykorzystywał depozyty na rynku. Oprocentowanie w banku centralnym to poniżej 0,05 proc. wobec ok. 0,3 proc. na rynku depozytowym.
RUMUNIA
NA WZROŚCIE CEN ENERGII SKORZYSTAJĄ ROMGAZ I PETROM - WOOD&CO.
Analitycy Wood&Co. spodziewają się wzrostu cen energii od 1 kwietnia, w związku z czym rekomendują kupno rumuńskich spółek Romgaz i Petrom.
"Brak doniesień w sprawie podwyżek i brak zgody na jej odłożenie ze strony MFW/UE sugerują naszym zdaniem, że kolejny krok w procesie konwergencji i deregulacji powinien być zrobiony. To powinno podnieść ceny producentów energii o ok. 19 proc. (24 proc. dla przemysłu i 2 proc. dla gospodarstw domowych" - napisano w nocie Wood&Co. (PAP)
fdu/ jtt/