Trwa ładowanie...
d28r09z
11-01-2017 14:15

EuroRating obniżył perspektywę ratingu Energi do negatywnej

Warszawa, 11.01.2017 (ISBnews) - EuroRating obniżyła perspektywę ratingu kredytowego nadanego spółce Energa do negatywnej ze stabilnej, podała agencja. Sam rating został utrzymany na poziomie BBB.

Share
d28r09z

"Głównym powodem obniżenia perspektywy oceny ratingowej Energa jest planowane przez spółkę zaangażowanie (wraz z innym państwowym koncernem energetycznym - Enea)
w budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Ponieważ ogłoszony został już przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy nowej elektrowni, należy założyć, że projekt ten został wstępnie skierowany do realizacji" - czytamy w komunikacie.

Szacowany koszt budowy nowego bloku o mocy elektrycznej 1000 MWe wynosi 6 mld zł. EuroRating ocenia, że nawet jeżeli do finansowania tego projektu dołączy jeszcze trzeci inwestor (co nie jest na razie przesądzone) tak duża inwestycja, finansowana głównie kapitałem obcym, będzie poważnym obciążeniem dla bilansu Energa i przyczyni się do istotnego wzrostu zadłużenia spółki, co w efekcie pogorszy jej profil kredytowy, podano w informacji.

"EuroRating zwraca także uwagę na fakt, że paliwem dla nowej elektrowni ma być węgiel kamienny pochodzący ze śląskich kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej, a finansowa efektywność nowej inwestycji ma być w założeniach wspierana przez nowy mechanizm tzw. rynku mocy. W kontekście planowanego przez Unię Europejską wprowadzenia zakazu stosowania mechanizmów finansowego wsparcia dla wytwarzania energii przez instalacje o wysokich wskaźnikach emisji CO2 (do których należą przede wszystkim bloki węglowe), a także wobec spodziewanego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, EuroRating wskazuje, że nowa elektrownia w Ostrołęce może w długim horyzoncie czasu okazać się deficytowa" - wskazano w informacji.

Według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating, w przypadku ostatecznego rozstrzygnięcia przetargu na budowę bloku w Ostrołęce i podpisania z wykonawcą umowy na realizację tego projektu, rating spółki Energa z dużym prawdopodobieństwem zostanie obniżony, zaznaczono również.

d28r09z

"W kontekście oceny ryzyka kredytowego spółki EuroRating do czynników negatywnych zalicza także planowany udział Energa (wraz z innymi państwowymi spółkami energetycznymi) w dofinansowaniu kwotą 300 mln zł przejętej przez Skarb Państwa firmy budowlanej Polimex-Mostostal, znajdującej się obecnie w trudnej sytuacji finansowej" - podsumowano w komunikacie.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

(ISBnews)

d28r09z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28r09z
d28r09z