Trwa ładowanie...
d1ehdeo
d1ehdeo

Ewentualne dalsze spadki indeksu WIG20 nie powinny przekraczać 30-40 pkt

Warszawa, 05.05.2015 (ISBnews/ City Index) - Pomimo spadku poniżej tegorocznych maksimów, wartość WIG20 utrzymuje się powyżej ważnego poziomu 2500 pkt. Jutrzejsze posiedzenie RPP nie powinno zmienić dotychczasowych zasad rządzących rynkiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ehdeo

Na początku zeszłego tygodnia indeks polskich spółek "blue chips" osiągnął tegoroczne maksimum w okolicach 2560 pkt, aby następnie spaść w stronę 2508 pkt. Mimo, że awersja do ryzyka, jaka nastąpiła pod koniec ubiegłego tygodnia, sprowadziła indeks WIG20 poniżej maksymalnych cen, do tej pory psychologiczny poziom 2500 pkt nie został przełamany w dół. Wczoraj, mimo gorszych od oczekiwań danych PMI dotyczących koniunktury w polskim przemyśle, WIG20 delikatnie zyskiwał na koniec sesji.

"Jeśli inwestorzy nadal będą ostrożnie podchodzić do inwestycji w akcje, to istnieje pewne ryzyko dalszych spadków, jednak nie jest to przesądzone. Co więcej, ewentualny ruch w dół nie oznacza powrotu permanentnego pesymizmu, a niektórzy inwestorzy mogą zinterpretować sytuację jako okazję do zakupów. Zakres potencjalnej, kolejnej fali spadkowej można szacować w granicach 30-40 punktów, jeśli inwestorzy nie otrzymają nieoczekiwanych informacji burzących obecny porządek na rynku" - ocenia Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.

Spośród doniesień mogących wpływać na notowania na GPW w tym tygodniu ważne miejsce w kalendarzu ekonomicznym zajmuje środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Rynek nie spodziewa się jednak ani zmiany poziomu stóp procentowych, ani retoryki Rady.

d1ehdeo

"Od ostatniego posiedzenia RPP w otoczeniu gospodarczym nie pojawiły się nowe przesłanki, które mogłyby skłaniać Radę do podjęcia nowych decyzji. Patrząc przez pryzmat kontraktów terminowych, wyceniana jest podwyżka stóp procentowych w 2016 roku. W mojej ocenie bardziej racjonalna i prawdopodobna jest obniżka stóp, dzięki której możliwe byłoby osłabienie złotego wzmacniające polski eksport. Ewentualne decyzje w tej sprawie zapewne nie zapadną jednak na jutrzejszym posiedzeniu RPP" - przewiduje Niedźwiecki.

(ISBnews/ City Index)

d1ehdeo

Podziel się opinią

Share
d1ehdeo
d1ehdeo