Trwa ładowanie...

Facebook szpieguje nas na potęgę. Kolejny dowód na to, że przegląda wszystkie zdjęcia

Internauci po raz kolejny dzielą się doświadczeniami z inwigilacji, której doświadczają w sieci. Tym razem chodzi o skanowanie przez Facebooka zdjęć, których nigdy nie opublikowaliśmy. Po prostu - ktoś przegląda zawartość naszego telefonu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Facebook szpieguje nas na potęgę. Kolejny dowód na to, że przegląda wszystkie zdjęciaŹródło: flickr.com, fot: Franco Bouly
d3r8o5h
d3r8o5h

O tym, że Facebook zbiera gigantyczne ilości informacji na temat swoich użytkowników, wiadomo nie od dziś. Skalę problemu najlepiej było widać przy okazji afery Cambridge Analytica i ingerencji Rosjan w amerykańskie wybory. Sprawa wraca i pokazuje kolejne oblicze "inwigilacji" internautów za sprawą portalu Wykop.pl.

Opisana historia wywołuje ciarki na plecach. Udowadnia bowiem, że amerykański koncern bezkarnie przegląda zawartość naszych telefonów. A tam przecież mogą zdarzyć się nie tylko fotografie czy wiadomości, które chcielibyśmy ukryć. Internauta o nicku noonamed pokazał na konkretnym przykładzie, w jaki sposób Facebook wchodzi z butami (w tym wypadku dosłownie) w nasze życie.

"Wczoraj po wykonaniu foto butów, FB na podstawie tych zdjęć dobrało mi reklamę wyświetlając produkt tej samej firmy" – napisał noonamed. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że fotografia butów nie została zamieszczona na Facebooku. Została jednak zauważona przez aplikację. W jaki sposób do tego doszło? Otóż przy instalowaniu aplikacji, najczęściej bez czytania, akceptujemy regulamin pozwalający jej na skanowanie galerii zdjęć w telefonie.

Screen z Wykop.pl wykop.pl
Screen z Wykop.pl Źródło: wykop.pl, fot: Wykop.pl

To dzięki tej zgodzie Facebook nie tylko dopasowuje reklamy, ale jeszcze bardzo często sam sugeruje, byśmy opublikowali wykonane zdjęcia. Jest jednak możliwość, by zablokować, choć częściowo, to działanie. Wystarczy wyłączyć zgodę na skanowanie galerii w ustawieniach sekcji "Zdjęcia" aplikacji.

Zobacz też o co chodzi z Cambridge Analytica:

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3r8o5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r8o5h