Trwa ładowanie...
d3vc509

FACTA oznacza, że Polacy nie ukryją dochodów zagr. przed polskim fiskusem

Warszawa, 19.10.2015 (ISBnews) - Polscy podatnicy nie mogą liczyć na to, że zagraniczne instytucje podatkowe będą ukrywać ich przychody przed rodzimym fiskusem, ocenia Piotr Dąbrowski z Działu Międzynarodowego Planowania Podatkowego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w rozmowie z ISBnews. To efekt uchwalenia przez Sejm ustawy o wdrożeniu ustawodawstwa FATCA wraz z poprawkami Senatu, dzięki niej Polska będzie efektywnie uczestniczyć w automatycznej wymianie informacji podatkowych.

Share
d3vc509

"Globalny charakter automatycznej wymiany informacji oznacza, że polscy podatnicy nie będą mogli dłużej liczyć na przywilej poufności wobec krajowych organów podatkowych niezależnie od tego, na rachunku instytucji którego kraju zdeponowany będzie ich majątek" - powiedział ISBnews Dąbrowski.

Dodał, że zmiany w krajowym i międzynarodowym porządku prawnym mają szczególnie istotne znaczenie dla podatników, którzy "optymalizowali" opodatkowanie swoich dochodów nie poprzez legalne rozwiązania prawnopodatkowe lecz wyłącznie w oparciu o zaufanie do zagranicznej tajemnicy bankowej.

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, posłowie uchwalili Ustawę o wykonywaniu umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełnienia międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA wraz ze wszystkimi poprawkami zgłoszonymi do niej przez Senat. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

d3vc509

Ma ona stanowić podstawę prawną do przekazywania przez instytucje finansowe właściwemu organowi polskiej administracji podatkowej informacji nt. rachunków prowadzonych w Polsce dla rezydentów podatkowych USA, m.in. informacji o saldach na tych rachunkach i dokonywanych na nich obrotach. Polsko-amerykańska umowa międzyrządowa, która weszła w życie 1 lipca 2015 r., przewiduje natomiast przekazywanie informacji uzyskanych w taki sposób przez polskie władze podatkowe amerykańskim służbom podatkowym (IRS). Na zasadzie wzajemności amerykańska administracja będzie przekazywała polskim organom podatkowym informacje nt. rachunków prowadzonych przez instytucje finansowe w USA dla polskich rezydentów. Przyjęcie tych aktów oznacza, że Polska będzie mogła efektywnie uczestniczyć w automatycznej wymianie informacji podatkowych.

"Automatyczna wymiana informacji jest kluczowym elementem przeciwdziałania procederowi ukrywaniu nieopodatkowanych dochodów, a tym samym uchylania się od opodatkowania. Skalę nieefektywności dotychczasowego systemu opartego wyłącznie na wymianie informacji podatkowych na wniosek unaoczniły skandale związane z kradzieżą i ujawnieniem tajnych informacji dotyczących zagranicznych klientów szwajcarskich banków" - dodał Dąbrowski.

(ISBnews)

d3vc509

Podziel się opinią

Share
d3vc509
d3vc509