Fatalne dane o produkcji przemysłowej. Za to wynagrodzenia mocno w górę
GUS podał dane dotyczące m.in. wynagrodzeń i produkcji przemysłowej. Jest tragicznie! W grudniu produkcja spadła o 10,6 proc. licząc rok do roku. Analitycy spodziewali się spadku o 6,9 proc. Złoty na wieść o złych danych mocno się osłabił.
Już poprzednie dane były dużo gorsze od przewidywań analityków. W listopadzie produkcja przemysłowa spadła o 0,8 proc.
W skali miesięcznej spadek produkcji przemysłowej był jeszcze większy. W porównaniu z listopadem produkcja skurczyła się o 14,2 proc. Warto jednak pamiętać, że w grudniu było znacznie więcej dni wolnych od pracy.
Spadek produkcji był bardzo głęboki. Zaważył na tym efekt kalendarzowy. W grudniu 2012 r. było o 2 mniej dni roboczych niż w grudniu 2011 r - powiedział Piotr Bielski, analityk BZ WBK. Ale nawet jeśli weźmiemy to pod uwagę i spróbujemy oczyścić dane z tego efektu, to dane i tak są słabe i pokazują, że aktywność ekonomiczna w przemyśle się kurczyła.
Zdaniem analityka na złą kondycje przemysłu wpływ miał spadek zamówień zagranicznych oraz słaby popyt wewnętrzny. Sytuacja może się wyraźnie poprawić najwcześniej w drugim kwartale 2013 r.
Spokojnie do danych podchodzi również Ministerstwo Finansów. "Uwzględniając efekt sezonowy, czyli 2 dni robocze mniej, spadek wyniósł 5,1 proc. (rok do roku) i 1,9 proc. (miesiąc do miesiąca). Jednocześnie spowolnienie jest mniejsze niż zanotowane w grudniu 2008 r. Wyniki te są zgodne z prognozami Ministerstwa Finansów dot. rozwoju gospodarki, które zakładają że obecny rok będzie lepszy niż 2009 r." - czytamy w komunikacie ministerstwa.
- Końcówka roku i początek 2013 r. to okres najgorszego spowolnienia gospodarczego. Można mieć nadzieję, że w przyszłych kwartałach będzie lepiej, o ile spełni się założenie, że w strefie euro wzrost gospodarczy przyspieszy - powiedział Bielski.
[
]( http://finanse.wp.pl/id,170,wskaznik.html )
Wynagrodzenia w górę
Powyżej oczekiwań rynkowych wzrosło natomiast przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W grudniu 2012 r. wyniosło ono 4111,69 zł, czyli było o 2,4 proc. wyższe niż przed rokiem. W porównaniu z listopadem wynagrodzenia wzrosły o 8,8 proc.
Pierwszy raz od pół roku realne wynagrodzenia nie spadły. Podwyżka wyniosła tyle samo ile wzrost inflacji w grudniu.
- Niepewność, co do przyszłej sytuacji w gospodarce wymusza na firmach także dyscyplinę kosztową w obszarze kosztów osobowych - napisali w komentarzu analitycy Banku Millennium. - Presja płacowa w gospodarce pozostaje niska.
[
]( http://finanse.wp.pl/id,96,wskaznik.html )
Ceny produkcji przemysłowej
Ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2012 r. spadły o 1,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w grudniu 2012 r. spadły o 0,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2 proc.
Zapaść w budownictwie
Liczba rozpoczętych budów mieszkań w grudniu 2012 roku spadła o 39,7 proc. rok do roku i wyniosła 5.495 - podał w piątek GUS.
W stosunku do listopada 2012 roku liczba rozpoczętych budów spadła o 40,9 proc.
W całym 2012 r. rozpoczęto budowę 141.798 mieszkań, o 12,6 proc. mniej niż w 2011 r.
- Wyraźnie gorsze od oczekiwań były też dane o produkcji budowlano-montażowej, która spadła w grudniu o 24,8 proc. r/r, co potwierdza pogłębiającą się recesję w budownictwie., zarówno w części infrastrukturalnej, jak i mieszkaniowej - napisali w komentarzu analitycy banku Millennium.
Liczba oddanych do użytku mieszkań w grudniu 2012 roku wyniosła 17 tys. 829 i wzrosła rok do roku o 8,0 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 16,3 proc. - podał w piątek GUS.
W całym 2012 roku liczba oddanych mieszkań wyniosła 152 tys. 527, co oznacza wzrost w porównaniu do 2011 roku o 16,5 proc.
Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w grudniu 2012 roku wyniosła 11 tys. 843 i w ujęciu rocznym spadła o 22,7 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,6 proc. - podał w piątek GUS.
W całym 2012 r. wydano pozwolenia na budowę 165 tys. 92 mieszkań, o 10,3 proc. mniej niż w 2011 r.
Złoty mocno traci
[
]( http://waluty.wp.pl/ )
Na reakcje rynków nie trzeba było długo czekać. Tuż po publikacji danych złoty osłabił się wobec głównych walut. Kurs euro i franka szwajcarskiego poszedł w górę o ok. 1,5 gr, o ponad grosz wobec złotego umocnił się dolar amerykański, a funt brytyjski o 2,5 gr.