Trwa ładowanie...
dlkje82

Fed będzie prawdopodobnie kontynuował ograniczanie QE - Yellen

27.02. Waszyngton (PAP) - Rezerwa Federalna będzie prawdopodobnie kontynuowała na kolejnych posiedzeniach tempo w jakim ograniczany jest program luzowania ilościowego - powiedziała...

Share
dlkje82

27.02. Waszyngton (PAP) - Rezerwa Federalna będzie prawdopodobnie kontynuowała na kolejnych posiedzeniach tempo w jakim ograniczany jest program luzowania ilościowego - powiedziała w trakcie wystąpienia przed komisją bankową amerykańskiego Senatu prezes Fed Janet Yellen.

"Prawdopodobnie utrzymamy tempo stopniowej redukcji programu skupu aktywów na kolejnych posiedzeniach" - oświadczyła prezes Fed, dodając jednocześnie, że nie oznacza to, iż przyszłość programu luzowania ilościowego jest z góry zaplanowana.

Amerykański Bank Centralny zdecydował w styczniu o obniżeniu skali skupu aktywów o 10 mld USD do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to również obniżył skup o 10 mld USD.

dlkje82

Czwartkowe wystąpienie Janet Yellen jest już drugim w tym miesiącu spotkaniem nowej prezes Fed z amerykańskimi kongresmenami. W swoim pierwszym przemówieniu z 11 lutego Yellen stwierdziła, że kondycja amerykańskiej gospodarki poprawia się, co powinno umożliwić Rezerwie Federalnej stopniową redukcję luzowania ilościowego.

Wystąpienie prezes Fed przed komisją bankową Senatu było wstępnie zaplanowane na 13 marca. Zostało ono jednak przełożone z powodu surowej zimy w Stanach i burz śnieżnych nawiedzających Waszyngton w połowie lutego.

Surowa zima w USA w tym roku znajduje odbicie w danych makroekonomicznych napływających z amerykańskiej gospodarki w ostatnim czasie. Słabsze od oczekiwań były m.in. ostanie raporty na temat sprzedaży detalicznej, aktywności przemysłowej oraz z rynku nieruchomości.

Janet Yellen oświadczyła w czwartek, że wciąż aktualna jest projekcja zakładającą pozostawienie bez zmian obecnych wyjątkowo niskich stóp procentowych w USA, przynajmniej tak długo, jak bezrobocie pozostawać będzie powyżej 6,5 proc. oraz projekcje będą wskazywały na inflację poniżej 2 proc. Prezes Fed nie odniosła się do możliwości zmiany przez amerykański bank centralny projekcji stóp proc. Z "minutes" raportu ze styczniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, wynika, że taka możliwość była dyskutowana podczas ostatniego posiedzenia Fed.

dlkje82

W raporcie ostatniego posiedzenia FOMC napisano, że w trakcie spotkania kilku członków FOMC oceniło, że "może być wskazane podwyższenie stopy funduszy federalnych relatywnie niedługo". Inni członkowie FOMC odrzucili jednak możliwość zmiany struktury stóp proc., argumentując swoją pozycję m.in. "wciąż utrzymującymi się skutkami kryzysu finansowego.

"Jestem zdeterminowana, aby zrealizować nasz podwójny mandat, zakładający powrót do pełnego zatrudnienia oraz przywrócenie inflacji do poziomu 2 proc., jednocześnie zapewniając, że inflacja nie utrzymuje się długo poniżej lub powyżej tego poziomu" - oświadczyła Yellen w czwartek.

Ceny konsumpcyjne w USA w styczniu 2013 r. wzrosły o 0,1 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł w styczniu 1,6 proc. Inflacja CPI w USA utrzymuje się poniżej 2 proc. celu Fed od maja 2012 r.

Większe sukcesy Fed odnosi w ostatnim czasie na froncie walki z bezrobociem w USA. Stopa bezrobocia w USA w styczniu roku spadła do najniższego poziomu od października 2008 r. i wyniosła 6,6 proc., wobec 6,7 proc. w grudniu 2013 r. Jednocześnie wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wzrósł w styczniu do 63,0 proc. z 62,8 proc. miesiąc wcześniej. (PAP)

wst/ ana/

dlkje82

Podziel się opinią

Share
dlkje82
dlkje82