Trwa ładowanie...

Fed może podnieść stopy proc. 6 miesięcy po zakończeniu QE; obniżył QE do 55 mld USD (aktl., powt.)

20.03. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych na sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania...

Share
Fed może podnieść stopy proc. 6 miesięcy po zakończeniu QE; obniżył QE do 55 mld USD (aktl., powt.)
Źródło: AFP
d6nk82c

20.03. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych na sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania ilościowego - poinformowała prezes Fed Janet Yellen. FED zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 55 mld USD miesięcznie.

Trudno jest określić, kiedy dokładnie (zostaną podniesione stopy proc. - PAP), myślę że może to być około sześciu miesięcy po tym, jak zakończy się skup obligacji" - powiedziała Yellen na konferencji prasowej po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu Fed.

W komunikacie wydanym po środowym posiedzeniu napisano, że stopy proc. w USA powinny pozostawać bez zmian przez "znaczny okres czasu"

d6nk82c

"Wysoce akomodacyjne nastawianie w polityce monetarnej pozostaje właściwe" - napisano w oświadczeniu Fed. Dodano, że przy decyzji w sprawie stóp proc. Fed będzie się kierował postępem w osiąganiu swoich celów: inflacji na poziomie 2 proc. oraz maksymalnego zatrudniania.

Przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych będzie brana pod uwagę "szeroka gama czynników, takich jak: sytuacja na rynku pracy, oczekiwania inflacyjne oraz sytuacja na rynkach finansowych" - oświadczył Fed.

Fed zrezygnował tym samym z uzależniania podwyżki stóp procentowych od konkretnego poziomu stopy bezrobocia w USA. Poprzednie komunikaty Fed zawierały stwierdzenie, że Fed zamierza pozostawić bez zmian stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak bezrobocie pozostawać będzie powyżej 6,5 proc.

Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 55 mld USD miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 30 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 25 mld USD miesięcznie.

d6nk82c

Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków spodziewała się właśnie obniżki skali skupu aktywów do poziomu 55 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. W takiej samej skali Fed obniżył skalę programu QE w trakcie styczniowego posiedzenia.

Fed oświadczył, że prawdopodobnie zostanie utrzymane tempo stopniowej redukcji programu skupu aktywów na kolejnych posiedzeniach. W komunikacie Fed dodano jednocześnie, że nie oznacza to, iż przyszłość programu luzowania ilościowego jest z góry zaplanowana.

Pomimo surowej zimy w tym roku w USA, wzrost gospodarczy powinien być kontynuowany i dalej poprawiać powinna się kondycja amerykańskiego rynku pracy - ocenił Fed.

"Wzrost gospodarczy uległ spowolnieniu w trakcie zimowych miesięcy, co częściowo jest efektem niekorzystnych warunków pogodowych. Gospodarka amerykańska jest jednak wystarczająco silna aby możliwa była kontynuacja poprawy sytuacji na rynku pracy" - napisano.

Marcowe posiedzenie było pierwszym, któremu przewodniczyła Janet Yellen. Yellen na początku lutego zastąpiła na stanowisku szefa Fed Bena Bernanke, który swoje stanowisko piastował od 2006 roku.

Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 29-30 kwietnia. (PAP)

wst/ osz/

d6nk82c

Podziel się opinią

Share
d6nk82c
d6nk82c