Fed może zakończyć w październiku program skupu aktywów
Realizowany przez Rezerwę Federalną program luzowania ilościowego zostanie zakończony prawdopodobnie w październiku - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.
09.07.2014 | aktual.: 10.07.2014 06:23
"Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku byli generalnie zgodni, że jeśli napływające dane będą dalej wskazywały na postępującą poprawę na rynku pracy, oraz powrót inflacji w kierunku długoterminowego celu, wskazane będzie zakończenie programu skupu aktywów" - napisano w minutes.
Dodano, że "jeśli poprawa będzie postępowała zgodnie z założeniami, program luzowania ilościowego zostanie zakończony na październikowym posiedzeniu".
Amerykański Bank Centralny zdecydował na czerwcowym posiedzeniu o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 35 mld dol. miesięcznie. Fed skupuje tym samym aktualnie miesięcznie obligacje skarbowe warte 20 mld dol. oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 15 mld dol. miesięcznie.
Fed nie zasugerował w minutes z ostatniego posiedzenia zmiany w oczekiwaniach co do pierwszej podwyżki stóp procentowych. W czerwcu amerykański bank centralny zaznaczył, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu".
Obecny konsensus rynkowy zakłada, że pierwsza podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych nie nastąpi przed połową 2015 roku.
"Komitet oczekuje, że będzie prawdopodobnie wskazane utrzymywanie stopy funduszy federalnych na obecnym poziomie przez znaczny okres czasu, po tym jak zakończony zostanie program skupu aktywów, szczególnie, jeśli inflacja będzie pozostawała poniżej 2 proc. celu, oraz zakładając, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne będą pozostawały mocno zakotwiczone" - napisano.
Fed wyraził obawę, że potencjalnie zbyt mocny wzrost cen aktywów może zagrozić amerykańskiej gospodarce.
"Członkowie zastanawiali się, czy trendy dominujące na rynkach finansowych w ostatnim czasie mogą sugerować, że inwestorzy nieodpowiednio wyceniają ryzyko w swoich decyzjach. W szczególności niska implikowana zmienność na rynkach akcji, walutowym oraz obligacji może oznaczać, że inwestorzy nie uwzględniają wystarczającego poziomu niepewności co do ścieżki polityki monetarnej" - napisano w minutes.
Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 29-30 lipca.