Trwa ładowanie...
d1nr7go

Fed obniżył skalę skupu aktywów do poziomu 55 mld USD miesięcznie

19.03. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed...

Share
d1nr7go

19.03. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed poinformował również o rezygnacji z uzależniania podwyżki stóp procentowych od stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,5 proc.

"Wysoce akomodacyjne nastawianie w polityce monetarnej pozostaje właściwe" - napisano w oświadczeniu wydanym po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu. Dodano, że przy decyzji w sprawie stóp proc. Fed będzie się kierował postępem w osiąganiu swoich celów: inflacji na poziomie 2 proc. oraz maksymalnego zatrudniania.

Przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych będzie brana pod uwagę "szeroka gama czynników, takich jak: sytuacja na rynku pracy, oczekiwania inflacyjne oraz sytuacja na rynkach finansowych" - oświadczył Fed.

d1nr7go

Fed zrezygnował tym samym z uzależniania podwyżki stóp procentowych od konkretnego poziomu stopy bezrobocia w USA. Poprzednie komunikaty Fed zawierały stwierdzenie, że Fed zamierza pozostawić bez zmian stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak bezrobocie pozostawać będzie powyżej 6,5 proc.

Stopa funduszy federalnych wzrośnie do 1 proc. z obecnych 0-0,25 proc. do końca 2015 roku oraz do 2,25 proc. rok później - prognozuje Fed.

Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 55 mld USD miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 35 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 30 mld USD miesięcznie.

Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków spodziewała się właśnie obniżki skali skupu aktywów do poziomu 55 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. W takiej samej skali Fed obniżył skalę programu QE w trakcie styczniowego posiedzenia.

d1nr7go

Fed oświadczył, że prawdopodobnie zostanie utrzymane tempo stopniowej redukcji programu skupu aktywów na kolejnych posiedzeniach. W komunikacie Fed dodano jednocześnie, że nie oznacza to, iż przyszłość programu luzowania ilościowego jest z góry zaplanowana.

Pomimo surowej zimy w tym roku w USA, wzrost gospodarczy powinien być kontynuowany i dalej poprawiać powinna się kondycja amerykańskiego rynku pracy - ocenił Fed.

"Wzrost gospodarczy uległ spowolnieniu w trakcie zimowych miesięcy, co częściowo jest efektem niekorzystnych warunków pogodowych. Gospodarka amerykańska jest jednak wystarczająco silna aby możliwa była kontynuacja poprawy sytuacji na rynku pracy" - napisano.

Marcowe posiedzenie było pierwszym, któremu przewodniczyła Janet Yellen. Yellen na początku lutego zastąpiła na stanowisku szefa Fed Bena Bernanke, który swoje stanowisko piastował od 2006 roku.

Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 29-30 kwietnia. (PAP)

wst/ osz/

d1nr7go

Podziel się opinią

Share
d1nr7go
d1nr7go