Trwa ładowanie...
d37kb6d

Fed powinien utrzymywać dotychczasowy kurs w polityce monetarnej - Yellen

11.02. Waszyngton (PAP) - Rezerwa Federalna powinna utrzymywać zapoczątkowaną przez Bena Bernanke politykę zmierzającą do przywrócenia pełnego zatrudniania i stabilnych cen w...

Share
d37kb6d

11.02. Waszyngton (PAP) - Rezerwa Federalna powinna utrzymywać zapoczątkowaną przez Bena Bernanke politykę zmierzającą do przywrócenia pełnego zatrudniania i stabilnych cen w gospodarce Stanów Zjednoczonych - oświadczyła prezes Rezerwy Federalnej Jannet Yellen przed amerykańskim Kongresem. Yellen dodała, że Fed powinien kontynuować proces wygaszania programu luzowania ilościowego.

"W dużym stopniu oczekuje kontynuacji w podejściu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku do polityki monetarnej" - powiedziała Yellen, która we wtorek przedstawia sprawozdanie przed amerykańskimi parlamentarzystami po raz pierwszy od czasu przejęcia funkcji szefa Fed.

Yellen podkreśliła, że jako wiceprezes Fed brała udział w kształtowaniu obecnej polityki Fed i w pełni popiera obecną strategię amerykańskiego banku centralnego.

d37kb6d

Rezerwa Federalna kontynuuje wygaszanie programu luzowania ilościowego. W styczniu Fed obniżył skalę skupu aktywów w ramach programu QE z 75 mld USD miesięcznie do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to również obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie.

Fed powinien stopniowo kontynuować ograniczanie skali skupu aktywów z rynku, nie oznacza to jednak, że przyszłość programu luzowania ilościowego jest z góry zaplanowana - oświadczyła prezes Fed.

Yellen oceniła, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje daleka od normy.

"Ożywienie na rynku pracy w USA wciąż jest dalekie od pełnej realizacji. Jestem zdeterminowana aby osiągnąć oba elementy naszego podwójnego mandatu: pomoc gospodarce w powrocie do pełnego zatrudniania oraz przywrócenie inflacji do poziomu 2 proc. przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie będzie się ona utrzymywała długo powyżej lub poniżej tego poziomu" - oświadczyła.

d37kb6d

Jak wynika z ubiegłotygodniowych danych z rynku pracy w USA, liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w styczniu wzrosła o113 tys., podczas gdy w grudniu wzrosła o 75 tys. Jednocześnie stopa bezrobocia w USA w styczniu roku spadał do najniższego poziomu od października 2008 r. i wyniosła 6,6 proc., wobec 6,7 proc. w grudniu 2013 r.

Yellen oceniła we wtorek, że stopa bezrobocia nie jest jedynym właściwym kryterium przy ocenie kondycji rynku pracy w USA.

"Amerykanie pozostający bez pracy dłużej niż sześć miesięcy stanowią nadzwyczajnie dużą część bezrobotnych, jednocześnie liczba osób, która pracuje w niepełnym wymiarze, a chciałaby pracować na cały etat, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie" - powiedziała.

"Te obserwacje podkreślają konieczność uwzględniania większej ilości czynników, niż tylko stopa bezrobocia, przy ocenie warunków panujących w gospodarce USA" - dodała.

Yellen oświadczyła, że Fed z uwagą monitoruje sytuację na światowych rynkach finansowych oraz podwyższoną zmienność panująca na nich w ostatnim czasie.

"Wydaje się nam, że na tym etapie wydarzenia na rynku nie stanowią znacznego zagrożenia dla perspektyw amerykańskiej gospodarki" - powiedziała prezes Fed. (PAP)

wst/ osz/

d37kb6d

Podziel się opinią

Share
d37kb6d
d37kb6d