Trwa ładowanie...

Fed zachowawczy. Dolar stracił kilka groszy, zyskuje za to złoto i giełda

Zobacz jak zareagowali inwestorzy na decyzję amerykańskiego banku centralnego.

Fed zachowawczy. Dolar stracił kilka groszy, zyskuje za to złoto i giełdaFot: PeteLinforth / pixabay (CC0 Public Domain)
d4lbtqh
d4lbtqh

Inwestorzy przed środowym posiedzeniem Fed mieli bardzo duże oczekiwania. Niektórzy obserwatorzy wskazywali na to, że w tym roku może dojść aż do czterech podwyżek stóp procentowych. Na razie jednak bankierzy pozostają przy wcześniejszych zapowiedziach trzech takich ruchów. To powoduje wyraźne osłabienie dolara. W górę idzie za to giełda w USA i mocno zyskuje złoto.

Aktualizacja 20:30

Zgodnie z prognozami zdecydowanej większości ekonomistów, Fed podwyższył stopy funduszy federalnych z 0,5-0,75 proc. do 0,75-1 proc. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. Choć decyzja nie zaskakuje, reakcja rynku walutowego na najnowsze doniesienia jest wyraźna - dolar traci na wartości wobec większości walut, w tym złotego.

d4lbtqh

Po godzinie 19:00 kurs wymiany USD/PLN spadł o 2 grosze w okolice 4,03 zł. Jeśli dodamy do tego wcześniejsze obsunięcie dolara to wychodzi, że w porównaniu z wczorajszymi notowaniami jest niżej o blisko 4 groszy, co oznacza przecenę na poziomie około 1 proc.

Obserwuj bieżące notowania dolara

Skąd taka reakcja? Przecież podwyżki stóp procentowych powinny pozytywnie wpłynąć na amerykańską walutę. Inwestorzy sam fakt podniesienia stawek już wcześniej uwzględnili w cenach. Spodziewali się jednak zaostrzenia polityki i szybkich kolejnych podwyżek.

Pierwsze doniesienia po posiedzeniu tonują te nastroje. Nie ma w nich sugestii dokonania łącznie czterech podwyżek stóp na przestrzeni 2017 roku, co ostatnio sugerowali niektórzy obserwatorzy. Podtrzymane są opinie wskazujące na jeszcze dwukrotne podniesienie poprzeczki w górę.

d4lbtqh

W komunikacie po posiedzeniu czytamy m.in., że bankierzy ostrożnie podchodzą do oceny perspektyw dla inflacji - nie ma zagrożenia, że wzrośnie znacząco powyżej celu Fed. Tym samym nie ma potrzeby bardziej zdecydowanych działań.

Najnowsze notowania kontraktów terminowych, które można utożsamiać z oczekiwaniami rynków finansowych, wskazują na możliwość ewentualnej kolejnej podwyżki w czerwcu. Nie ma jednak co do tego pewności - prawdopodobieństwo takiego scenariusza wyceniane jest w tej chwili na 53 proc.

No dolarze obserwujemy przecenę, a jednocześnie w górę idą notowania na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy z Wall Street zyskują względem wtorku od 0,5 do 0,8 proc.

Obserwuj bieżące notowania na giełdzie w USA

d4lbtqh

Stopy procentowe w USA mają duże przełożenie nie tylko na giełdy papierów wartościowych czy forex, ale też na rynek złota. Notowania tego kruszcu, które kwotowane są w dolarze, wyraźnie idą w górę po ogłoszeniu decyzji. Na jednej uncji, czyli 31 gramach złota, zwyżka o godz. 20:00 wynosiła kilkanaście dolarów.

Obserwuj bieżące notowania złota (w dolarach za uncję)

Przy okazji ogłoszenia decyzji o stopach procentowych bank opublikował najnowsze projekcje makroekonomiczne. Wynika z nich, że wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 2-2,2 proc. wobec 1,9-2,3 proc. oczekiwanych w grudniu.

W latach 2018-2019 wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 1,8-2,3 proc. i 1,8-2 proc. Jest niemal dokładnym powtórzeniem poprzednich wskazań na poziomie odpowiednio 1,8-2,2 proc. i 1,8-2 proc.

d4lbtqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lbtqh