Trwa ładowanie...
d8exng9
07-03-2017 13:35

Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera Konstytucję Biznesu

We wtorkowym komunikacie Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet zmian Konstytucja Biznesu. Według FPP, w ramach konsultacji niektóre zapisy projektów wymagają wspólnego dopracowania.

d8exng9
d8exng9

Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw deregulacyjnych, zmieniających zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz przepisy podatkowe dla firm. Najważniejszy jej element stanowi Prawo przedsiębiorców, którego projekt właśnie trafił do uzgodnień i konsultacji społecznych.

FPP chwali tzw. Konstytucję Biznesu przede wszystkim za to, że ma ona na celu uproszczenie istniejących procedur oraz zagwarantowanie przedsiębiorcom trwałych podstaw prawnych, aby mogli bez obaw prowadzić działalność. Jak podkreśla Federacja, założenia, które przyświecały twórcom obejmują m.in. drobną działalność bez rejestracji, ulgę na start, prostsze podatki, załatwienie spraw nie tylko na papierze, prawo pisane prostym językiem, utworzenie stanowiska Rzecznika Przedsiębiorców, czy likwidację numeru REGON.

FPP podkreśla, że w skład pakietu Konstytucji Biznesu wchodzi m.in. projekt ustawy o Rzeczniku Przedsiębiorców, który ma za zadanie realne wdrożenie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej - "co jest od dawna oczekiwane przez polskich przedsiębiorców" - podkreśliła Federacja. Jak zaznaczyła, podstawowym środkiem do realizacji tego celu będzie ustawa Prawo Przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

"Jak uczy doświadczenie, nawet najdoskonalsze przepisy pozbawione procedur kontroli ich realizacji mogą okazać się nieskuteczne. Projektodawca przewidując taką ewentualność proponuje - nieznane dotąd w Polsce - mechanizm zabezpieczający w postaci Rzecznika Przedsiębiorców. Ma on stać na straży zasad, na których powinny opierać się relacje między przedsiębiorcami a organami władzy publicznej. Tylko takie rozwiązanie może instytucjonalnie zagwarantować rzeczywiste stosowanie zapisów zawartych w Prawie Przedsiębiorców" - powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski.

d8exng9

Jak podkreślił, "polscy przedsiębiorcy mają świadomość, że kolejne rządy dążyły do tworzenia zapisów korzystnych dla podmiotów gospodarczych, ale nie spełniały one swojej roli w zderzeniu z aparatem urzędniczym". "Przykładem może być ostatnia zmiana wprowadzona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, której zadaniem było rozstrzyganie na korzyść przedsiębiorców wszelkich wątpliwości w interpretacji prawa skarbowego. Okazało się jednak, że przez cały okres obowiązywania ustawy, do dziś urzędnicy nigdy +nie mieli wątpliwości+, w wyniku czego przedsiębiorcy pozbawieni byli realnej możliwości dochodzenia swoich praw" - zaznaczył Kowalski.

FPP ocenia, że nowe przepisy wprowadzą szereg norm o charakterze gwarancyjnym dla przedsiębiorców, a także zasady ograniczające możliwość nadmiernej ingerencji organów władzy publicznej w konstytucyjnie przewidzianą wolność gospodarczą. "W projekcie ustawy Prawo Przedsiębiorców wyraźnie podkreślono zasadę +co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone+ oraz nakazano urzędom stosowanie reguły domniemania uczciwości przedsiębiorców, jak również rozstrzyganie wątpliwości na ich korzyść" - czytamy w komunikacie.

Federacja podkreśla, że proponowane rozwiązania - w tym eliminacja biurokracji i niepotrzebnych obowiązków formalnych - spotykają się z aprobatą środowiska biznesu i stanowią krok w kierunku dynamizacji polskiego PKB.

"Oceniając pozytywnie przedłożony przez Ministerstwo Rozwoju pakiet zmian Konstytucja Biznesu, należy zgodzić się jednak z faktem, że w toku konsultacji niektóre zapisy projektów wymagają wspólnego dopracowania oraz uszczegółowienia" - zaznaczyła Federacja w komunikacie.

d8exng9

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek w rozmowie w radiu Wnet, że "Konstytucja dla biznesu już powstała i przechodzi przez proces legislacyjny". "To ogromna zmiana legislacyjna. W związku z tym, niektóre elementy są już wdrożone, niektóre będą wdrożone do końca tego półrocza, zgodnie z wcześniejszymi założeniami" - mówił Morawiecki.

Federacja Przedsiębiorców Polskich jest organizacją, której celem jest zapewnienie właściwego rozwoju oraz bezpieczeństwa pracodawcom i pracownikom. Reprezentuje interesy przedsiębiorstw i instytucji zrzeszonych w ramach Federacji, dążąc do poprawy jakości funkcjonowania polskich firm zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Podejmuje inicjatywy, które mają kształtować odpowiedzialną, zrównoważoną politykę - efektywną z punktu widzenia pracodawców oraz gwarantującą wysokie bezpieczeństwo pracownikom.

d8exng9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8exng9