Feministki zablokowały projekt obowiązkowej mammografii i cytologii
Cytologia i mammografia na razie nie będą obowiązkowymi badaniami okresowymi dla pracujących kobiet. Panie muszą same zadbać o swoje zdrowie.
"To intymne, ginekologiczne badanie i nikt nie może mnie do niego zmusić!". "Jeśli kobiety mają mieć robioną cytologię, to mężczyźni niech się poddają przymusowemu badaniu prostaty". "Łapy precz od moich piersi i innych narządów..." To tylko niektóre opinie przeciwniczek wprowadzenia obowiązkowego badania cytologicznego i mammograficznego pracownic.
Propozycja, nad którą ministerstwo zdrowia pracowało od 2008 roku była wielokrotnie krytykowana przez środowiska feministek jako niekonstytucyjna, bo nierówno traktuje mężczyzn i kobiety oraz ograniczająca swobody obywatelskie. Badania te miały być finansowane ze środków przeznaczonych na programy profilaktyczne wykrywania raka piersi i szyjki macicy.
Minister Ewa Kopacz powiedziała IAR, że jej propozycje nie zyskały też wsparcia minister pracy. Minister Jolanta Fedak obawiała się, że skoro rozporządzenie w sprawie wpisania cytologii i mammografii do badań okresowych dotyczy Kodeksu Pracy, będzie musiał za nie płacić pracodawca.
Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder podkreśla, że codziennie 5 kobiet umiera na raka szyjki macicy. 2/3 Polek nie wykonuje cytologii, która pozwala wcześnie wykryć ten nowotwór i ocalić życie. Zdaniem doktora Medera każdy sposób jest dobry - nawet obligatoryjność takich badań, aby kobiety zgłaszały się do lekarza.
Wykrycie zmian grożących rakiem jest możliwe dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi (mammografia) oraz ponad 6 mln na badania dotyczące raka szyjki macicy (cytologia). Na pierwsze z tych badań zgłosiło się tylko 23,5 proc. zaproszonych, a na drugie - jedynie 7,5 proc. Dlatego według wielu lekarzy takie przymusowe badania w pracy mają sens.
- Nowotwory szyjki macicy oraz piersi są łatwo wyleczalne - w ponad 90 proc. przypadków. Pod warunkiem jednak, że są wykryte we wczesnych stadiach. Dlatego przymusowe badania mogą ratować życie - mówi Andrzej Wróst, lekarz - onkolog.
Minister Kopacz uważa, że cytologia i mammografia powinny być badaniami obowiązkowymi i nie wyklucza wznowienia prac nad takimi propozycjami.
W ramach programów profilaktycznych bezpłatną cytologię mogą wykonać panie w wieku 25-59 lat, które nie miały jej przez ostatnie trzy lata. Mammografię mogą wykonać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie robiły jej przez ostatnie dwa lata.
(toy)/JK